• Na słonecznym Podkarpaciu w Markowej

• W piątek, 5 kwietnia br., uczniowie naszej szkoły zawitali na słonecznym Podkarpaciu. Klasy 2f, 2g, 3b oraz 3c miały okazję zwiedzić słynne już Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów. Zwiedzano także pobliski kościół oraz skansen ukazujący życie codzienne na wsi w dawnej Polsce. Wizyta w Muzeum była częścią współpracy z trzebińskim Stowarzyszeniem KEHILA zajmującym się historią trzebińskich Żydów i ich ratowaniem przez okoliczną ludność w czasie okupacji. Podróż była daleka, ale bardzo pouczająca i pełna emocji.
            Dziękujemy wszystkim tym, którzy przyczynili się do jej organizacji.

• Wizyta JWK w naszym Liceum

• W dniu 4 kwietnia 2024 r., w Liceum Ogólnokształcącym w Trzebini im. Batalionu "PARASOL", kolejny raz mieliśmy przyjemność gościć Pana st. chor. szt. Dariusza BIERNACKIEGO z Jednostki Wojskowej Komandosów.
            Wizyta związana była z prezentacją służby w jednostce dla klas wojskowych naszego Liceum. Pan chorąży przedstawił historię Jednostki Wojskowej Komandosów od czasów Dziwnowa do chwili obecnej oraz jakie tradycje kultywuje sama jednostka oraz zespoły bojowe. Kadeci dowiedzieli się czym kierował się Pan Dariusz Biernacki jako młody żołnierz rozpoczynający swoją służbę w Lublińcu oraz jak przebiegało jego dalsze szkolenie, jako operatora Zespołu Bojowego „C”.
            Zespół Bojowy „C” JWK kultywuje tradycje Batalionu „PARASOL”, który jest również patronem naszej placówki.
            Dalsza część prezentacji zawierała opis profilowania kandydata do służby oraz jakie wymagania stoją przed potencjalnymi kandydatami do podjęcia służby w najstarszej jednostce specjalnej w Polsce. Został opisany przebieg selekcji na stanowiska bojowe w zespołach oraz jakie szkolenia czekają operatorów.
            Pan st. chor. szt. Dariusz Biernacki z rąk Pan Dyrektora Marka Kuchty odebrał tablo z podziękowaniem za dotychczasowe wsparcie dla naszego Liceum.
            Obecność w naszych murach żołnierzy Jednostki Wojskowej Komandosów staje się powoli tradycją, która mamy nadzieję będzie nadal kontynuowana.
            Chcemy podziękować Dowódcy Jednostki Wojskowej Komandosów za przychylne spojrzenie na naszą placówkę dydaktyczną oraz naszą pracę z młodzieżą.