• Udział reprezentantów naszego LO w uroczystości upamiętniającej Tadeusza Zawadzkiego ps. Zośka

• W dniu 20 sierpnia 2023 r., delegacja Liceum Ogólnokształcącego w Trzebini w miejscowości Sieczychy k. Wyszkowa wzięła udział w uroczystości upamiętniającej Tadeusza Zawadzkiego ps. Zośka, który zginął 80 lat temu w czasie ataku na niemiecką strażnicę graniczną realizowaną w ramach akcji „Taśma”.
            W akcji wzięło udział 77 żołnierzy z drużyn: „Sad 300”, „Sad 400”, „CR 200” oraz z miejscowych oddziałów wyszkowskich. Dowódcą akcji został Andrzej Romocki, ps. Andrzej Morro. Obserwatorem był Tadeusz Zawadzki, ps. Zośka, jedyny poległy żołnierz w tej Akcji.
            W uroczystości wzięli udział mieszkańcy wsi Sieczychy, żołnierze Jednostki Wojskowej Komandosów, 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, harcerze oraz ostatni żyjący żołnierz batalionu „Zośka” Pan Jakub „Tomek” Nowakowski.
            Po oficjalnych uroczystościach: mszy polowej, odsłonięciu pomnika poświęconemu „Zośce”, który powstał z inicjatywy Premiera Mateusza Morawieckiego, odczytano Apel Pamięci oraz złożono kwiaty. Następnie odbyła się przepięknie wykonana rekonstrukcja wydarzeń z tamtych dni, którą przeprowadziła Grupa Historyczno – Edukacyjna „Szare Szeregi”.
            Nad oprawą uroczystości opiekę sprawował Zarząd Społecznego Komitetu Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionu „Zośka” i „Parasol”.

• Piknik wojskowy w Polance Wielkiej

• W niedzielę, 13 sierpnia 2023 r., uczestniczyliśmy w pikniku wojskowym pn.: "Silna Biało-Czerwona" w Polance Wielkiej. Piknik odbył się w ramach organizacji 100 pikników wytypowanych przez CO MON z okazji centralnych obchodów Święta Wojska Polskiego i 103 rocznicy Bitwy Warszawskiej.
            Podczas trwania pikniku, uczniowie z klas OPW naszego Liceum zaprezentowali pokaz Sztuk walki.
            Nie zabrakło również wojskowej oprawy muzycznej w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Krakowa, degustacji grochówki wojskowej, a takze pokazów sprzętu wojskowego 1. Warszawskiej Brygady Pancernej 18. Dywizji Zmechanizowanej i 18. Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego i 21. Brygady Strzelców Podhalańskich Wojsk Obrony Terytorialnej, Żandarmerii Wojskowej, 6. Brygady Powietrznodesantowej im. gen. bryg. Stanisława Sosabowskiego oraz zbiorów Prywatnego Muzeum Techniki Wojskowej.

• Pamiętamy o Powstaniu Warszawskim...

• W dniu dzisiejszym przypada 79. rocznica Powstania Warszawskiego. 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17:00, rozpoczęło się niezwykle heroiczne wystąpienie zbrojne, przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”, połączone z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego.
            Powstanie Warszawskie trwało 63 dni i zakończyło się 3 października 1944 r., podpisaniem aktu kapitulacji przez przedstawicieli AK.
            Tamte wydarzenia są wyjątkową lekcją historii i patriotyzmu dla młodych Polaków.

Cześć i chwała Bohaterom!
            Gloria Victis!