Młodzież naszego Liceum, 5 grudnia br., odbyła kolejne zajęcia praktyczne w szpitalu. Tematem przewodnim była profilaktyka i promocja zdrowia. Wykład na temat dietetyki przeprowadził dietetyk szpitalny Pan mgr Andrzej Nowak. Opowiedział uczniom o wpływie diety na prawidłowe działanie układu pokarmowego. Wspomniał o schorzeniach np. o zespole jelita drażliwego. Następnie odbyły się zajęcia praktyczne w pracowni endoskopii, w której zajęcia poprowadziła pielęgniarka koordynująca Pani mgr Agnieszka Machowska. W pracowni tej przeprowadza się badania takie jak gastroskopia i kolonoskopia. Młodzież miała szansę zobaczyć na własne oczy działanie urządzeń do przeprowadzania badań oraz sposób ich mycia i dezynfekcji. Uczniowie bardzo chętnie brali udział w zajęciach i wszyscy byli bardzo zaciekawieni zajęciami praktycznymi. Klasa medyczna w przyszłości na pewno wykorzysta zdobytą w tym dniu wiedzę.
Bardzo dziękujemy wykładowcom za poświęcony czas.
Grudniowe zajęcia praktyczne w Szpitalu Powiatowym w Chrzanowie za nami!
- 23
6. Edycja Biegu Invictus Veteranus
W dniu 14 grudnia 2024 r., dziesięcioosobowa drużyna z Liceum Ogólnokształcącego w Trzebini im. Batalionu „PARASOL” w składzie:
- Milena Bałc
- Anna Szyler
- Iga Szyba
- Oktawian Stachura
- Mateusz Kot
- Tomasz Dziedzic
- Przemysław Górecki
- Dawid Bigaj
- Andrii Heletchak
- Kamil Pytlik,
wzięła udział w 6. edycji Biegu Invictus Veteranus na terenie Aeroklubu w Gliwicach, organizowanego przez Fundację Invictus Veteranus.
Fundacja Invictus Veteranus powstała w 2015 roku w celu poprawy wizerunku polskich weteranów misji poza granicami kraju, wsparcia weteranów poszkodowanych oraz rodzin żołnierzy poległych. Od tego czasu Fundacja poszerzyła zakres swojej działalności m.in. wspierając poszkodowanych i rodziny poległych saperów w Kuźni Raciborskiej, żołnierzy poszkodowanych w trakcie służby czy borykających się z ciężkimi chorobami.
Nasi uczniowie mieli do pokonania jak największy dystans w czasie 1 godziny biegu. Nie chodziło o czas ale o samą inicjatywę oraz możliwość poznania nowych ludzi. Na miejscu wystawione były namioty z uzbrojeniem i sprzętem 6. Batalionu PowietrznoDesantowego z Gliwic, Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz WCR w Gliwicach.
Drużyna z naszego LO, otrzymała pamiątkowe koszulki z tej edycji biegu oraz medal z symbolem pikującego orła, co jest nawiązaniem do odznaki skoczka spadochronowego wojsk powietrznodesantowych Wojska Polskiego.
Drodzy zawodnicy, bardzo Wam dziękujemy, że w ten sposób odpowiedzieliście na rzucone wyzwanie przez naszego Instruktora Michała! Pomimo mroźnej soboty znaleźliście tą chwilkę, aby oddać troszkę swojego czasu i zdrowia aby pomóc innym. Tak piękny gest w obecnych czasach bardzo się ceni i nieprędko zapomina.
Pamiętajcie, że dobro zawsze wraca...
5
Świąteczne chwile w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym
W dniu 13 grudnia br., mieliśmy zaszczyt wystąpić przed małymi pacjentami oraz ich rodzicami w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie. Nasi uczniowie przygotowali wyjątkowy program artystyczny – były tańce, śpiewy i piękny teatr pt.: „Poduszkowe Mikołajki”.
Po występach przyszedł czas na coś, co wywołało mnóstwo uśmiechów – rozdaliśmy prezenty, które własnoręcznie wykonali nasi uczniowie. Te małe upominki były wyrazem serca i wsparcia dla dzieci, które spędzają ten czas w szpitalu. To nie wszystko, bo przy tej okazji odwiedziliśmy bliską naszemu sercu Fundacja Ronalda McDonalda, by na ręce pani Dominiki i Katarzyny przekazać własnoręcznie upieczone pierniczki.
Dziękujemy serdecznie Dyrekcji Szpitala za możliwość przeżycia tego wyjątkowego dnia. Życzymy wszystkim dzieciom, ich rodzicom oraz całemu personelowi Wesołych Świąt i dużo zdrowia!
14
Spotkanie opłatkowe z powstańcami
W dniu 10 grudnia 2024 r., delegacja Liceum Ogólnokształcącego w Trzebini im. Batalionu „PARASOL“ w składzie: II Wicedyrektor Pani Magdalena Nowakowska, poczet sztandarowy z klasy 3B oraz kadeci z klasy 2B, jak co roku wzięła udział w spotkaniu opłatkowym z ostatnimi żyjącymi żołnierzami batalionów Zośka i Parasol.
Spotkanie rozpoczęła uroczysta msza św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, gdzie wśród zaproszonych gości przed ołtarzem zameldował się poczet sztandarowy naszej szkoły ze znakiem naszego patrona Batalionu „PARASOL“. Mszę, od przemówienia rozpoczął Biskup Polowy Wojska Polskiego bp płk Wiesław Lechowicz. Po zakończeniu mszy zaproszeni goście udali się na spotkanie opłatkowe do sali konferencyjnej, które rozpoczął Pan Piotr Sikorski, Przewodniczący Komitetu Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionów Zośka i Parasol, omawiając wydarzenia mijającego roku.
Nasza delegacja wręczyła małe prezenty Panu ppłk Zbigniewowi Rylskiem ps. Brzoza, który jest Ojcem Chrzestnym naszego sztandaru oraz został uwieczniony na naszym muralu. Pan Pułkownik bardzo długo rozmawiał z naszą delegacją dziękując za pamięć oraz naszą obecność, mimo pokonania tylu kilometrów do stolicy. Każda możliwość spotkania się z Panem Pułkownikiem to dla nas zaszczyt oraz wzruszająca chwila dla naszych kadetów i wspaniała lekcja patriotyzmu oraz historii. Pan mjr Jakub Nowakowski ps. Tomek, ostatni żyjący żołnierz batalionu Zośka również otrzymał od nas prezent oraz połamał się z nami opłatkiem oraz złożył serdeczne życzenia świąteczne.
Mieliśmy tez okazję spotkać się i porozmawiać o pewnych planach z Zastępcą Dowódcy JWK, Dowódcą oraz operatorami Zespołu Bojowego „C“, oraz naszym Przyjacielem Panem st. chor. szt. Dariuszem Biernackim.
Dziękujemy wszystkim za usłyszane miłe słowa na temat naszej pracy z kadetami klas wojskowych. Na pewno będzie nas to motywować do podejmowania dalszych działań, związanych ze szkoleniem młodzieży oraz wychowaniu w duchu tradycji powstańczej oraz pamięci historycznej.5
Certyfikat dla naszej szkoły - CodeWeek 2024
Europejski Tydzień Kodowania - CodeWeek 2024, to ogólnoeuropejska inicjatywa, której główną ideą jest propagowanie kreatywności, logicznego myślenia i innych działań związanych z technologią cyfrową i jej wykorzystaniem w różnych dziedzinach wiedzy.
W tym roku szkolnym na przełomie października i listopada, po raz kolejny dołączyliśmy do miliona organizatorów i uczestników programu. W ramach lekcji informatyki uczniowie klas I kodowali w ASCII napis Codeweek 2024 i konwertowali go na system binarny, młodzież z klas II podczas zajęć tworzyła w notatniku wykaz stron internetowych związanych z programowaniem i kodowaniem, który został zaimportowany do arkusza kalkulacyjnego.
Trzecioklasiści natomiast sterowali robotem Fable Go z wykorzystaniem skryptów tworzonych w aplikacji Fable Blockly.
Podsumowaniem powyższych działań jest otrzymany certyfikat.8
Archiwum Aktualności