W dniu 1 lutego 2025 r., mija 81 lat od zakończonej sukcesem Akcji "KUTSCHERA". Obchody uroczystości odbyły się w Warszawie. Współorganizatorami byli Urząd do Spraw Kombatantów oraz Osób Represjonowanych oraz Społeczny Komitet Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionów "ZOŚKA" i "PARASOL".
Likwidację „kata Warszawy” przeprowadza Oddział Dywersji „Agat” Szarych Szeregów AK. Rozkaz zgładzenia Kutschery wydał dowódca Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej AK, płk August Emil Fieldorf „Nil”. W akcji bierze udział 12 osób: Bronisław Pietraszewicz „Lot”, Stanisław Huskowski „Ali”, Zdzisław Poradzki „Kruszynka”, Michał Issajewicz „Miś”, Bronisław Hellwig „Bruno”, Kazimierz Sott „Sokół”, Marian Senger „Cichy”, Zbigniew Gęsicki „Juno”, Henryk Humięcki „Olbrzym”, Maria Stypułkowska-Chojecka „Kama”, Elżbieta Dziębowska „Dewajtis”, Hanna Szarzyńska-Rewska „Hanka”. Operacja rozpoczyna się kilka minut po godz. 9:00 i jest przeprowadzona w rejonie skrzyżowania ul. Piusa XI i Alei Ujazdowskich oraz ul. Szopena. Akcja trwa 1 minutę i 40 sekund. Po raz pierwszy żołnierzom polskiego Podziemia udaje się zabić dygnitarza niemieckiego o tak wysokiej randze. Podczas akcji zostaje zabitych lub ranionych co najmniej kilku niemieckich policjantów i żołnierzy. Po początkowych represjach w odwecie za akcję (zamordowanie 10 zakładników), w połowie lutego 1944 r. Niemcy zaprzestają publicznych egzekucji w Warszawie.
Rok temu delegacja naszego Liceum brała udział w obchodach na terenie Warszawy 80 rocznicy akcji "KUTSCHERA". W tym roku, ze względu na uroczystości związane z przysięgą żołnierzy 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej na Rynku w Trzebini (przysięgę będzie składało kilku naszych uczniów) - nie mogliśmy wziąć w nich udziału, lecz nasze myśli były na Alejach Ujazdowskich.
Pamiętamy!
81 rocznica Akcji KUTSCHERA
Pamiętamy o ofiarach Holokaustu
27 stycznia br., młodzież z naszego liceum miała okazję uczestniczyć w uroczystości upamiętniającej ofiary Holokaustu. Spotkanie, poprowadzone przez Stowarzyszenie Kehila Trzebinia odbyło się na cmentarzu żydowskim.
Archiwum Aktualności