Liceum Ogólnokształcące w Trzebini 2011 - 2023
- Nadanie szkole imienia Batalionu "Parasol" - 10 listopada 2023 r.
Kandydatura Batalionu „PARASOL” wydaje się naturalną rzeczą jako forma wsparcia oraz wyrażenia podziękowania dla żołnierzy Zespołu Bojowego C Jednostki Wojskowej Komandosów, którzy są spadkobiercami bojowych tradycji Batalionu „PARASOL” z czasów Powstania Warszawskiego.
Żołnierze Zespołu Bojowego C JWK byli w naszej szkole z prezentacją służby w jednostce oraz wsparli nasza szkołę podczas Dni Kadeta pokazem psów bojowych sekcji K9. Noszona przez nich na prawym ramieniu naszywka ze znakiem Batalionu „PARASOL” stała się znakiem rozpoznawczym patriotyzmu, bezinteresownej pomocy dla innych, profesjonalizmu w szkoleniu oraz wykonywanych czynnościach dla bezpieczeństwa Polski. Komandosi z Zespołu Bojowego C JWK pokazali naszym kadetom, że do wielu rzeczy można dojść siłą charakteru i marzeniami, które warto zmieniać w czyny oraz nigdy się nie poddawać.
Podobnymi zasadami kierowali się młodzi ludzie, którzy chwycili za broń na terenie miasta Warszawy w dniu 1 sierpnia 1944 r. Marzenia, że ich bojowy zryw pozwoli uwolnić Warszawę a później resztę kraju spod hitlerowskiej okupacji dały im siłę do walki z przeważającą siłą wroga. Jednym z zasłużonych batalionów Szarych Szeregów podczas Powstania Warszawskiego, który wykazał się męstwem i odwagą był Batalion „PARASOL”. Cichociemny kpt. Adam Borys ps. Pług dostał rozkaz sformowania oddziału dywersyjnego. Zwrócił się o pomoc do Dowództwa Szarych Szeregów o 75 harcerzy z których stworzył Organizację Specjalnych Akcji Bojowych. Pierwotnie oddział nosił nazwę AGAT od skrótu Anty-Gestapo. Następnie po dekonspiracji jednego z członków grupy zmieniona nazwę na PEGAZ czyli Przeciw-Gestapo. W maju 1944 roku przyjęto nazwę PARASOL pod którą to grupa walczyła do ostatnich dni Powstania Warszawskiego.
Batalion „PARASOL” wsławił się takimi akcjami jak: udany zamach na komendanta Pawiaka Franza Brukla, udany zamach na Franka Kutscherę dowódcę SS i Policji na terenie miasta Warszawy oraz czterodniowa obrona pałacyku Michlera w Warszawie w trakcie Powstania Warszawskiego. Batalion PARASOL oraz Batalion ZOŚKA wchodziły w skład zgrupowania Kedywu KG AK „Radosław”.
Po zakończeniu wojny i nastaniu czasów komunistycznych wielu z ocalałych trafiło do ubeckich katowni, gdzie siłą próbowano zdyskredytować ich zasługi dla wolności kraju.
Zachowanie po wsze czasy pamięci o poległych w Powstaniu Warszawskim dziewczętach i chłopcach z Batalionu „PARASOL” oraz ich czynach w obronie polskości jest jak najbardziej zasadne i godne do naśladowania.
Stowarzyszenie Proobrono – Oświatowe „KADET” nawiązało współpracę poprzez podpisanie porozumienia ze Społecznym Komitetem Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionu „ZOŚKA” i „PARASOL” oraz uzyskało zgodę Komitetu na nadanie patrona szkole, prawo do posługiwania się znakiem Batalionu „PARASOL” oraz nadanie nowego sztandaru dla szkoły. - Historia Liceum - prezentacja 10_lat_klas_mundurowych_Liceum_Ogolnoksztalcacego_w_Trzebini.ppt
- Pamiątkowa gazetka z okazji X - lecia klas mundurowych Gazetka_10-lecie_2021.pdf
- Nadanie szkole imienia Batalionu "Parasol" - 10 listopada 2023 r.