• Szkolenie podstawowe i przysięga w ramach projektu „Ferie z 11 MBOT”

• Podczas trwania ferii zimowych, w dniach 10 - 25 lutego 2024 r., nasi kadeci z klas wojskowych OPW: Anna Nowak i Mateusz Kot oraz nauczyciel naszego Liceum, p. Remigiusz Pileski - odbywali szkolenie podstawowe wojsk obrony terytorialnej w 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, w ramach projektu „Ferie z 11 MBOT”.

W dniu 25 lutego 2024 r., odbyła się przysięga 109 ochotników z Małopolski na Rynku w Myślenicach, wśród których byli także Ania, Mateusz i p. Pileski.
            Jesteśmy dumni i cieszymy się z zaangażowania naszych uczniów i nauczyciela.

Tekst: Milena Bałc

• Zajęcia praktyczne w Szpitalu Powiatowym w Chrzanowie

• W dniu wczorajszym, tj. 6 lutego 2024 r., klasy medyczne: 2 g i 3 b, odbyły drugie zajęcia praktyczne w Szpitalu Powiatowym w Chrzanowie. W ramach zajęć uczniowie zrealizowali 3 - godzinny cykl warsztatów których tematem przewodnim były medyczne czynności ratunkowe.
            Na pierwszej lekcji, w świetlicy szpitalnej, odbyły się zajęcia teoretyczne, podczas których zostały omówione podstawowe parametry życiowe oraz skale medyczne.  Zajęcia poprowadził nasz nauczyciel, mgr pielęgniarstwa Mateusz Sarnik, specjalista pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki oraz specjalista pielęgniarstwa ratunkowego.

Kolejne dwie godziny były zajęciami praktycznymi, odbywającymi się na SOR-ze i w Pogotowiu Ratunkowym, które poprowadzili:
            - w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym - mgr pielęgniarstwa Anna Krak i ratownik medyczny Dominik Sęk,
            - natomiast w Pogotowiu Ratunkowym ratownik medyczny mgr Paulina Sęk i ratownik medyczny Maciej Basta.

Młodzież uczestnicząca w zajęciach praktycznych na SOR-ze i w Pogotowiu Ratunkowym, poznała cele i zadania Szpitalnego Oddziału Ratunkowego oraz Zespołu Ratownictwa Medycznego:

- rejestrację pacjenta,
            - dokumentację medyczną;

- segregację medyczną - triage;

- pobieranie materiału do badań;

- transport i przygotowanie pacjenta do badań specjalistycznych;

- wykonywanie opatrunków;

- zapoznanie się z opieką nad pacjentem leżącym na SOR-ze;

- etapy przyjmowania zgłoszenia i wyjazdu do pacjenta przez ZRM;

- wyposażenie ambulansu Zespołu Ratownictwa Medycznego.
            Następne zajęcia praktyczne odbędą się w marcu br., w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej.