Uczniowie naszej szkoły: Renata Kilimowa, Kinga Krawczyk, Sławomir Kaleta i opiekunowie Małgorzata Kubarek i Sebastian Drzewniak uczestniczyli w projekcie udokumentowania historii pomocy Żydom w Trzebini i regionie. Stworzyli krótkometrażowy film pt.: ”Razem się żyło”, który 27.11.2024 r. miał swoją premierę w kinie „Sokół” w Trzebini. Film opowiada historię ocalenia Anny Ptak zd. Statter i jej córki Pauliny przez rodzinę Raszków ze wsi Trzebionka (obecnie będącej częścią Trzebini). Film został zrealizowany w ramach programu „NOWEFIO”. Ten projekt miał przypomnieć, że Trzebinia i szerzej ziemia chrzanowska - była wspólnym domem dla katolików i Żydów przez kilka wieków aż do 1943 r., kiedy to Holokaust położył kres temu współistnieniu.
Większość ludzi niosących pomoc Żydom - z narażaniem życia – nigdy nie doczekała się imiennego uhonorowania. Tylko jedno małżeństwo z Trzebini i jedno z Chrzanowa otrzymały tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.
W samej Trzebini 7 rodzin udzieliło schronienia Żydom tymczasowego lub do końca wojny przyczyniając się do ich uratowania. Wiele osób podawało żywność żydowskim więźniom dwóch obozów pracy przymusowej zlokalizowanych na terenie obecnej Trzebini. Schronienia udzielały również osoby z pobliskich wsi – Zagórza, Luszowic, Żarek.
Nakręcone przez młodzież reportaże są pierwszą formą ich upamiętnienia.
Zaszczycili nas swoją obecnością: rabin z Synagogi Małżeństwa Nożyków w Warszawie Icchak Rapoport oraz dyrektor Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie pan Jacek Stawiski.
Moc podziękowań i serdeczności należy się uczennicy klasy 3F - Reni Kilimowej, która dzięki swojemu zaangażowaniu i wsparciu Kingi i Sławka wskrzesiła przeszłość. Wspomnienia nie powinny przeszkadzać w codziennym życiu, a kształtować naszą świadomość. Nie jest ważne, jaki mamy kolor skóry, jaką wyznajemy religię - ważny jest szacunek do człowieka.
Zachęcamy do obejrzenia filmu: https// zbioryspoleczne.pl/dokumenty/PL_1165_01_03_01
Razem się żyło...
Testy sprawnościowe dla klas mundurowych
W dniu 27.11.2024 r., odbyły się testy sprawnościowe dla klas mundurowych. Uczniowie rywalizowali w następujących konkurencjach:
- Tor sprawnościowy
- Bieg wahadłowy 10x10m
- Pompki na czas
- Brzuszki na czas
- Podciągnięcia na drążku
Uczniowie klas mundurowych pokazali świetną sprawność fizyczną i niektórzy osiągnęli świetne wyniki. Oto klasyfikacja po wszystkich konkurencjach:
- I miejsce III A
- II miejsce II B
- III miejsce II C
- IV miejsce III B
- V miejsce II A
- VI miejsce IV A
- VII miejsce I A
- VIII miejsce III C
- IX miejsce I B
- X miejsce brak udziału klasa IV C.
Brawa dla wszystkich uczestników i sportową postawę oraz kulturalny doping.
14
Szkolny Dzień Europejski i Języków Obcych
Zapraszamy uczniów klas 1-3 do udziału w szkolnym Dniu Europejskim i Języków Obcych, który odbędzie się 3 grudnia 2024 roku.
XIV Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
W dniach 14 – 18 listopada br., obchodziliśmy w naszej szkole XIV Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. W klasach 1 – 3 przeprowadzony został quiz na platformie quizziz, który pozwolił wyłonić klasowych Ekspertów Tabliczki Mnożenia. Uczniowie dzielnie walczyli, szybko wykonując działania. Mistrzami Tabliczki Mnożenia na poszczególnych poziomach zostali:
klasy pierwsze – Wiktoria Gut (1c),
klasy drugie – Dawid Stryczek (2e),
klasy trzecie – Oskar Malczyk (3c).
Wszyscy Eksperci otrzymali z rąk Pana Dyrektora Marka Kuchty statuetki i pamiątkowy dyplom.
Gratulujemy zwycięzcom!
Kolejny sukces Mai na OYAMA TOP
Maja Kadłuczka, uczennica klasy Ic, podczas odbywającego się w Tarnobrzegu w dniach 23 - 24 listopada br., jubileuszowego XX OYAMA TOP Pucharu Polski OYAMA PFK w kata i kumite, zdobyła II miejsce.
Gratulujemy sukcesu i życzymy kolejnych!
Archiwum Aktualności