• Udział w uroczystości upamiętniającej akcję Koppe w Krakowie

• 11 lipca 1944 r. grupa żołnierzy harcerskiego batalionu „PARASOL” i Kedywu Okręgu Kraków podjęła próbę likwidacji niemieckiego zbrodniarza gen. Wilhelma Koppego.
            W związku z 80. rocznicą akcji, w dniu 13 lipca 2024 r., w Krakowie przy ul. Powiśle odbyła się uroczystość patriotyczna upamiętniająca tamtą akcję.
            Uroczystości rozpoczęły się od mszy św. w Kościele kapucynów w Krakowie przy ul. Loretańskiej. Wśród zaproszonych gości byli: żołnierze ZBC Jednostki Wojskowej Komandosów, Nil, 11 MBOT, Społeczny Komitet Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionów Zośka i Parasol, harcerze, kadeci Liceum Ogólnokształcącego w Trzebini im. Batalionu „PARASOL” oraz przedstawiciele innych służb mundurowych z województwa małopolskiego.
            Po zakończonej mszy udano się na ul. Powiśle, gdzie odbyły się dalsze uroczystości upamiętniające tamtą akcję. Po wystąpieniu Dyrektora IPN w Krakowie Pana dr hab. Filipa Musiała oraz przedstawicieli władz lokalnych przystąpiono do składania wiązanek pod pomnikiem Czyny Zbrojnego Polski Walczącej.
            Na koniec uroczystości kadeci Liceum Ogólnokształcącego w Trzebini im. Batalionu „PARASOL” wykonali pokaz musztry paradnej, zbierając zasłużone brawa.
            Dziękujemy Dyrekcji IPN w Krakowie za zaproszenie oraz możliwość wzięcia udziału we wspaniałej lekcji historii naszego kraju oraz patrona naszej szkoły.
            Meldujemy się za rok, a teraz czekamy na dzień 1 sierpnia i 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, gdzie nasza delegacja weźmie udział w obchodach na Powązkach przy kwaterze batalionu „PARASOL”.

• 80 rocznica akcji specjalnej „Koppe”

• 11 lipca 1944 r. żołnierze batalionu „Parasol”, elitarnego oddziału Kedywu AK przeprowadzili na ulicach Krakowa jedną z najbardziej śmiałych akcji zbrojnych przeciwko niemieckiemu okupantowi.

Jej celem był gen. Wilhelm Koppe, wyższy dowódca SS i policji w Generalnym Gubernatorstwie, należący do głównych organizatorów terroru wobec polskiej ludności.

Dowództwo Kedywu powierzyło wykonanie zadania oddziałowi dowodzonemu przez Stanisława Leopolda „Rafała”, a na miejsce wykonania wyroku na niemieckim dygnitarzu wybrano róg ul. Powiśle i pl. Kossaka. Auto Koppego zdołało jednak wyminąć blokadę i Niemiec uszedł z życiem. Podczas odskoku kilku akowców poległo, odniosło rany lub dostało się w ręce Niemców, którzy zamordowali ich w więzieniu Montelupich.

Dzisiaj mija 80 lat od tej akcji a pamięć o bohaterach tamtych dni nigdy nie zaginie. Cześć i chwała bohaterom.

Kadeci naszej szkoły noszącej imię Batalionu "PARASOL "wezmą w dniu 13 lipca udział w obchodach 80 rocznicy akcji Koppe w Krakowie.

• Rekrutacja w ramach II naboru - informacja

• Informujemy, że w ramach II naboru do klas pierwszych naszego Liceum, dysponujemy jeszcze ostatnimi, wolnymi miejscami:
            - do klasy wojskowej OPW - 5 miejsc
            - do klasy sportowej - 2 miejsca
            WAŻNE: Podania można składać bezpośrednio w sekretariacie naszej szkoły!

• MATURA POPRAWKOWA 2024 – TERMINY

• - Część pisemna egzaminu poprawkowego z matematyki i j. angielskiego przewidziana jest 20 sierpnia 2024 r., o godzinie 9:00
            - Część ustna z j. angielskiego – 21 sierpnia 2024 r., o godzinie 9:00

• Trzebinia, ul. Szkolna 3