• Sukcesy naszych uczniów w Pucharze Polski OYAMA

• W dniach 25-26 listopada br., w Jeleniej Górze, odbył się Puchar Polski OYAMA Polskiej Federacji Karate w Kumite (walki) i Kata (formy). W zawodach uczestniczyło ponad 300 zawodników 40 klubów karate.
            Pierwszego dnia startowali Oliwia Nowakowska i Bruno Kadłuczka. Oliwia zajęła 1. miejsce w konkurencji Kata. Bruno wygrał w konkurencji Kata oraz Kobudo (kata z bronią).
            Ponadto oboje wystartowali w Kata zespołowym, zdobywając złoto.
            W drugim dniu do walk konkurencji Kumite stanęli Iga Szyba i Bruno Kadłuczka. Iga po wygraniu pierwszej walki, w drugiej musiała uznać wyższość rywalki.
            Bruno również w tym dniu był bezkonkurencyjny, stając na pierwszym stopniu podium

• Z wizytą w profesjonalnym Studiu Filmowym Alvernia Planet

• W dniu 24 listopada 2023 r., uczniowie z klasy 1 d - humanistycznej oraz chętni uczniowie z klasy 1 c - wojskowej, mieli okazję zwiedzić profesjonalne Studio Filmowe Alvernia Planet oraz uczestniczyć we wspaniałych warsztatach medialnych pt.: „Nie wszystko co widzisz i słyszysz jest prawdą”. Jest to rozszerzenie działań edukacyjnych, które odbywają się w naszej szkole z zakresu "języka filmowego". W ramach warsztatów mieliśmy przyjemność poznać:
            1. Zawody potrzebne na planie filmowym
            2. Przygotowanie planu – oświetlenie
            3. Akustyka, pogłos
            4. Bluescreen i Greenscreen (kluczowanie)
            5. Efekty specjalne, analiza krok po kroku finałowej sceny filmu „11minut”
            6. StoryBoard i tablica z grafikami koncepcyjnymi
            7. Przedmioty imitujące prawdziwe: sztuczna krew, szkło cukrowe…
            8. Pierwszy, drugi plan
            9. Elementy scenografii i ich charakteryzacja
            10. Motion Capture
            11. Broń bezpieczna/butaforska
            12. Psychologia reklamy i prawo autorytetu
            13. Rodzaje dźwięku w filmie ( Foley, atmosfery, gwary, muzyka, dialogi)
            14. Bazy dźwięków
            15. Proces postprodukcji
            16. Różnice pomiędzy rodzajami filmów
            17. Kryzys przemysłu filmowego w USA
            18. Sztuczna inteligencja w przemyśle filmowym
            Dziękujemy Kierownictwu Studia oraz p. Szymonowi Samborowi za profesjonalnie poprowadzenie warsztatów.
            W ramach niespodzianki - mieliśmy okazję być na scenie, na której kręcono efekty specjalne do nowo powstałej adaptacji filmowej "Akademii Pana Kleksa", która wejdzie do kin w przyszłym roku :)

• Warsztaty edukacyjne w KP PSP w Chrzanowie

• W dniu 22 listopada br., uczniowie klasy II A OPW, uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Chrzanowie.
            Zajęcia teoretyczne i praktyczne przeprowadzili wykwalifikowani strażacy. Młodzież zapoznała się z profilem zawodu - kwalifikacjami wymaganymi w zawodzie, organizacją pracy w jednostkach PSP, taktyką działań ratowniczych.
            Kadeci mogli także zapoznać się z profesjonalnym sprzętem do działań ratowniczych.
            Zajęcia warsztatowe w PSP w Chrzanowie zakończyły się przypomnieniem zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
            Dzięki udziałowi w zajęciach, kadeci poszerzyli swoją wiedzę dotyczącą specyfiki pracy w Państwowej Straży Pożarnej.

• Zajęcia w wojsku - 17 listopada 2023 r.

• W dniu 17 listopada 2023 r., klasy 1A i 1B, Liceum Ogólnokształcącego w Trzebini im. Batalionu „PARASOL”, udały się na swoje pierwsze zajęcia do 112 blp 11 MBOT w Oświęcimiu. Pogoda jaka jest każdy widzi, ale jak przystało na kadetów klas Oddziału Przygotowania Wojskowego nikt nie narzekał tylko ostro ćwiczono na zajęciach.
            Podczas zajęć instruktorzy omówili oraz pokazali podstawy musztry indywidualnej żołnierza. Występowanie z szyków, oddawanie honorów, prawidłowe zwracanie się do przełożonego oraz starszego stopniem. W ramach dogrzania kadetów było doskonalenie przemarszu w kolumnie czwórkowej.
            Teraz czas na weekendową ciepłą herbatę i przemyślenia o tym, to co zostało powiedziane na zbiórkach, a będzie łatwiej.
            ...i uczymy się regulaminów pierwszaki, bo w szkole też mogą paść pytania...

• Wojskowy dzień szkoleniowy 16 listopada 2023 r.

• W dniu 16.11.2023 r., kadeci klas 2A i 2B OPW Liceum Ogólnokształcącego w Trzebini im. Batalionu "PARASOL", uczestniczyli w kolejnym dniu szkoleniowym na terenie 112 Batalionu Lekkiej Piechoty 11 MBOT.
            "Nie ma złej pogody są tylko słabe charaktery", więc mimo jesiennej aury nikt zajęć nie odwoła. Instruktorzy rozpoczęli zajęcia od szybkiego rozgrzania kadetów, a następnie przystąpiono do tematu głównego zajęć, jakim była: nauka przyjmowania postaw strzeleckich z wykorzystaniem atrap karabinka AK 47, ustawienie żołnierzy w sekcjach oraz sytuacje związane z usuwaniem dysfunkcji broni podczas strzelania oraz reagowanie sekcji na kontakt przeciwnika z przodu kolumny marszowej.
            Kadeci z uwagą uczestniczyli w zajęciach oraz z zainteresowaniem słuchali rad instruktorów co świadczy o tym, iż wybór profilu wojskowego nauczania w naszym Liceum był słusznym krokiem w ich rozwoju i dążeniu do służby wojskowej w przyszłości.