• Przysięga WOT

          • W dniu 20 kwietnia 2024 r., na Rynku w Trzebini, odbyła się kolejny raz przysięga żołnierzy 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
            Kadeci Liceum Ogólnokształcącego w Trzebini im. Batalionu "PARASOL" również zostali zaproszeni na powyższe przedsięwzięcie z pokazem musztry paradnej. Pomimo zimnej i deszczowej soboty nasi kadeci jak zwykle stanęli na wysokości zadania.
            Musztrą paradną podczas tej uroczystości ostatni raz dowodziła nadkadet Aleksandra KONWIŃSKA.
            Po zakończeniu uroczystości na terenie szkoły, przy ścianie upamiętniającej żołnierzy Batalionu „PARASOL”, nadkadet Aleksandra Konwińska przekazała nadkadetowi Mateuszowi KOTOWI szablę dowódcy musztry paradnej - kończąc swoją pracę z musztrą paradną naszego Liceum.
            Ten piękny sposób przekazania dowodzenia nad musztrą paradną powinien wejść na stałe w ceremoniał naszej placówki. Jest to fantastyczny sposób podziękowania swoim koleżankom i kolegom z musztry oraz wyznaczenie i wskazanie swojego następcy. Bo kto nie zna swoich podwładnych, jak tylko dobry dowódca...
            Coś się zaczyna i coś się kończy, ale życie nadal pędzi do przodu.

          • Wycieczka do Warszawy szlakiem Batalionu "Parasol"

          • Uczniowie klasy 2A OPW wybrali się w piątek, 19 kwietnia br., na wycieczkę edukacyjną do Warszawy.
            Naszą podróż po stolicy rozpoczęliśmy odwiedzinami w gościnnych progach Społecznego Liceum Ogólnokształcącego Nr 4 im. Batalionu AK "Parasol" w Warszawie, które od 30 lat sprawuje opiekę nad pamięcią o bohaterskich powstańcach z Batalionu "Parasol".
            Dyrektor Liceum, Pani Anna Kulesza opowiedziała naszej młodzieży historię szkoły, pokazała szkolną Izbę Pamięci. Uczniowie LO w Trzebini mogli także porozmawiać ze swoimi rówieśnikami - uczniami Społecznego Liceum nr 4 w Warszawie.
            Dziękujemy za gościnność, poczęstunek i rodzinną atmosferę. Zapraszamy do Trzebini!

            Głównym celem naszej podróży było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego upamiętniającego jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski. Młodzież uczestniczyła w lekcji muzealnej "63 dni walki - 63 dni wolności". Prowadzący zajęcia przybliżyli uczniom okoliczności wybuchu, przebieg i skutki Powstania. Uczniowie dowiedzieli się m.in. jakie straty ponieśli warszawiacy podczas walk w stolicy, naocznie uświadomili sobie dramat i heroizm Powstańców. 

            Po wizycie w Muzeum Powstania Warszawskiego udaliśmy się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, aby oddać hołd poległym żołnierzom z Batalionu "Parasol". Była to wzruszająca chwila dla uczniów. Przy kwaterze z grobami Powstańców z Batalionu "Parasol" złożyliśmy wieniec i zapaliliśmy znicze. Minutą ciszy uczciliśmy pamięć Bohaterów...
             
            Wizyta na Cmentarzu Powązkowskim była pełna refleksji i szacunku dla tych, którzy oddali życie za ojczyznę i skłaniała do zastanowienia się nad ceną wolności. 
            Wyjazd do Warszawy był prawdziwą lekcją historii o Batalionie "Parasol".

          • Zajęcia w wojsku - 19 kwietnia br.

          • W dniu 19 kwietnia 2024 r., kadeci klas 1B i 1C Liceum Ogólnokształcącego w Trzebini im. Batalionu „PARASOL”, korzystając z pięknej wiosennej pogody udali się na kolejny dzień szkoleniowy do 112. blp 11 MBOT w Oświęcimiu.
            Instruktorzy na punktach nauczania przygotowali zajęcia z doskonalenia postaw strzeleckich. Kadeci ćwiczyli przyjmowanie prawidłowej postawy stojącej, a następnie przejścia z postawy stojącej do klęczącej i do postawy leżącej.
            Na drugim punkcie nauczania instruktorzy pokazali jak wygląda tzw. skryte przemieszczanie się po terenie otwartym leżąc czyli popularnie zwane czołganie przez pełzanie. Jest to podstawowa forma skrytego podejścia w pobliże pozycji przeciwnika. Piękny zielony kawałek terenu posłużył jako miejsce treningu.
            Przyszli żołnierze muszą oswoić się z działaniem w terenie otwartym i w przyszłości nauczyć się korzystać z udogodnień jakie nam daje teren otwarty oraz otaczająca nas przyroda.  

          • VII Powiatowy Dzień Kadeta

          • Tradycyjnie, 18 kwietnia br., odbył się w naszej szkole VII Powiatowy Dzień Kadeta połączony z promocją Liceum Ogólnokształcącego im. Batalionu „Parasol”.
            Uroczystość rozpoczął Dyrektor Marek Kuchta, który przywitał zaproszonych gości. Jako pierwsi pokaz samoobrony wykonali grupa kadeci z klasy II B pod dowództwem kadet Agaty TOMASZEWSKIEJ. Pokaz bardzo dynamiczny i nikt podczas niego się nie oszczędzał. Grupa zebrała zasłużone owacje.
            Następnie kadetki oraz kadeci klasy III A pod dowództwem nadkadet Aleksandry KONWIŃSKIEJ wykonali pokaz musztry paradnej. Kto śledzi nasze social media wie, iż nic więcej nie trzeba pisać bo jest to wizytówka naszej placówki oraz klas mundurowych.
            Kolejnym punktem był pokaz wyszkolenia psa bojowego Sekcji K9 Jednostki Wojskowej Komandosów, którzy jak stanowi motto jednostki wspierają nas „Cicho i Skutecznie”. Pokaz obejmował wyszukiwanie i zaznaczanie przez psa śladów zapachowych ładunków wybuchowych oraz pokaz gryzienia z udziałem wyszkolonego pozoranta.
            Psy bojowe w Wojsku Polskim mają nadawane stopnie do sierżanta włącznie. Psy Sekcji K9 są pełnoprawnymi żołnierzami poszczególnych jednostek w których służą. Jest to forma uznania za ich ciężkie szkolenie oraz pracę, którą wykonują.
            Operatorzy Zespołu Bojowego „C” JWK wystawili pojazd wojskowy Humvee z pełnym uzbrojeniem oraz wyposażenie jakie noszą operatorzy podczas działań bojowych.
            Obecność w naszych murach żołnierzy Jednostki Wojskowej Komandosów stała się cykliczna i mamy nadzieję, iż nadal będziemy Was mogli u nas gościć.
            Po zakończeniu pokazów klas wojskowych oraz pedagogicznych, przybyła młodzież udała się do naszej szkoły aby zobaczyć, jak wygląda edukacja w naszej placówce.
            Nauczyciele wraz z uczniami przygotowali prezentacje, pokazy i lekcje otwarte. W sali biologicznej, chemicznej ósmoklasiści przeprowadzali doświadczenia według załączonych instrukcji - świetna zabawa.
            W sali medycznej zaproszona młodzież mogła zobaczyć pokaz przy łóżku chorego (opieka nad pacjentem i zmiana pościeli i bielizny osobistej) oraz uczestniczyć w zajęciach omawiających zagadnienie resuscytacji krążeniowo - oddechowej (RKO) oraz zajęciach praktycznych z pozycji bezpiecznej i technik bandażowania, a także dokonywać pomiarów parametrów życiowych u człowieka (sytuacje szczególne).
            Nauczyciele języków obcych przygotowali- Quiz językowo-wiedzowy z elementami rywalizacji na platformie Blooket, z nagrodami.
            - Wyzwania typu 1-minute Challenge.- Zabawę typu Skopiuj akcent - czynność dodatkowa.- Pytania podstawowe w języku niemieckim - czynność dodatkowa.
            Uczennice klasy pedagogicznej przywitałły się ósmoklasistami w języku migowym i opowiadały o klasie pedagogicznej. Odbyła się również prezentacja nauki kilku prostych wyrazów z  języka migowego.
            Zainteresowani działem informatycznym zapoznali się z programowaniem robota Fable, wykorzystaniem okularów VR do rozszerzonej rzeczywistości (gry z wykorzystaniem platformy Cospaces, podróże geograficzne), projektowaniem modeli 3D i wydruk w drukarce 3D.
            Mieliśmy również przyjemność gościć pracowników działu edukacji i promocji Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa "Nila" w Krakowie, którzy przygotowali prezentację multimedialną (w pracowni historycznej) na temat historii Szarych Szeregów oraz przeprowadzili z uczniami muzealną grę wielkoformatową, w której można było sprawdzić swoją wiedzę historyczną w drużynowej rywalizacji na wielkiej planszy o wymiarach 7 x 7 metrów. 
            Na naszą szkolną uroczystość przybyły 272 osoby.

            Dziękujemy za odwiedziny w naszych progach. Widzimy się z nowymi wyzwaniami za rok...

            (Za część medialną odpowiedzialna była klasa humanistyczna)

          • Dedykacja od ppłk. Rylskiego

          • W dniu dzisiejszym (tj. 17 kwietnia 2024 r.) Liceum Ogólnokształcące w Trzebini im. Batalionu "PARASOL", otrzymało książkę o Batalionie "PARASOL" autorstwa Piotra Stachiewicza - z dedykacją napisaną przez Pana ppłk. Zbigniewa Rylskiego ps. Brzoza. 
            Pan ppłk. Rylski jest jednym z ostatnich żyjących żołnierzy Batalionu "PARASOL" z czasów Powstania Warszawskiego oraz ojcem chrzestnym naszego sztandaru. 
            Bardzo dziękujemy Panu Pułkownikowi za pamięć o naszej placówce oraz wspaniały prezent dla naszej Izby Pamięci, poświęconej Batalionowi "PARASOL". 
            Znak "PARASOLA" noszony na ramieniu przez naszych kadetów klas wojskowych napawa nas dumą. 
            Obiecujemy, iż nadal będziemy przypominać młodzieży oraz lokalnej społeczności o bohaterskich żołnierzach Batalionu "PARASOL", tak żeby pamięć o ich czynach nigdy nie uległa zapomnieniu... 

    • Kontakty

      • Liceum Ogólnokształcące w Trzebini
      • (+ 48) 32 612 22 01
      • Trzebinia, ul. Szkolna 3 32-540 Trzebinia Poland
      • Stowarzyszenie Proobronno - Oświatowe "KADET" ul. Szkolna 3 32-540 Trzebinia tel. 32 612 22 01 KRS: 0000559719 NIP: 6282264108 Regon: 361596639
  • Galeria zdjęć

      brak danych