• Święto Komisji Edukacji Narodowej

          • W piątek, 13 października br., odbyła się uroczysta akademia z okazji obchodów 250. rocznicy ustanowienia Komisji Edukacji Narodowej. Jest to święto całej społeczności Szkoły: uczniów, nauczycieli oraz obsługi szkoły. Akademia była okazją do złożenia ślubowania klas pierwszych, wręczenia przez pana mjr. Macieja Michalczyka uzyskanych certyfikatów ukończenia kursów spadochronowych oraz podziękowań na ręce Dyrekcji za trud włożonej pracy w nasze wychowanie. 
            Edukacja to czas kształtowania umysłu, ale także czas rozwijania talentów. Jako szkoła proponujemy wspaniałe kierunki edukacji: klasy wojskowe, medyczne, sportowe, pedagogiczne i humanistyczne z edukacją medialną. Tworzymy również wiele przestrzeni do samorealizacji tych pasji, przez liczne kursy i warsztaty w ramach lekcji, jak również poza zajęciami szkolnymi. Jako grono pedagogiczne życzymy wszystkim uczniom satysfakcji z nauki oraz rozwijania swoich pasji i zainteresowań i obiecujemy dalsze zaangażowanie w Wasz rozwój intelektualno - duchowy.

          • Gdy zabraknie łez...

          • Młodzież naszej szkoły miała szczęście uczestniczyć w dniu 11 października br., w wykładzie pani Anny Roczkowskiej. Ta wyjątkowa kobieta jest członkiem Społecznego Komitetu Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionu Zośka i Parasol oraz prawniczką w Kancelarii Sejmu. Pielęgnowanie pamięci, opieka nad grobami i upamiętnienie powstańców stało się tematem dzisiejszego spotkania. Prelekcja odbyła się w związku z nadaniem naszej szkole imienia Batalionu Parasol w dniu 10 listopada 2023 r.

            Nie zapominamy o naszych przodkach, dzięki którym możemy żyć w pięknym i bezpiecznym kraju.

            Zapraszamy wszystkich na naszą uroczystość.

          • Dzieci na drodze męki…

          • Młodzież z klasy 4b uczestniczyła w kolejnym spotkaniu z ciekawym człowiekiem w Muzeum Regionalnym w Trzebini. Tym razem był to p. Sebastian Piskozub, który opowiedział ciekawą historię wujka, który jako małe dziecko był wywiezionych do obozu w Potulicach.

            Prawie 80. lat temu, – w noc z 11/12 sierpnia 1943, doszło do masowych aresztowań Dzieci wraz z Rodzicami, na terenie ziemi trzebińskiej. Była to część szerszej Akcji represyjnej o kryptonimie ,,Oderberg” – która swym zasięgiem objęła, także Chrzanów – Zagłębie Dąbrowskie, oraz Śląsk. W jej wyniku zostało aresztowanych ponad 200 Dzieci, m.in. z terenu Będzina, Sosnowca, Mysłowic, Chrzanowa… i właśnie Trzebini.

            Wywożono wtedy dzieci od 1. roku do 15 lat. Dzieci zsyłano do różnych obozów karnych, gdzie panował terror, i głód. Niemcy młodocianym więźniom, zgotowali namiastkę obozów koncentracyjnych, a ostatnią stacją na tej ,,Drodze Męki”, były Potulice – centralny obóz karny, niedaleko Bydgoszczy… Dzieci, także zostały brutalnie oderwane od swoich Matek i Ojców, a także Rodzeństwa – powyżej 16 lat, które zostało w większości skazane na zagładę. Przez lata, tragiczny los Dzieci i Ich Rodzin czekał na godne przypomnienie i upamiętnienie.

            Dopiero niedawno – Muzeum Regionalne w Trzebini, otrzymało informacje, o nieodkrytych dotąd, kartach okupacyjnej historii, z lat ‘39-1945… . ( Stało się tak, m.in. na wskutek odnalezienia archiwalnego materiału prasowego, który został znaleziony w Myślachowicach).

            Niech takie spotkania staną się pretekstem do odkrywania wielokulturowego dziedzictwa Trzebini i okolic.

          • Warsztaty: „Przetrwali, aby żyć – świat po Auschwitz”  


          • Dzień trzeci 05.10.2023 r.              
            z dr Katarzyną Odrzywołek-Paletą - absolwentką historii, politologii oraz studiów romologicznych na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie; stypendystka Europejskiego Instytutu Studiów Żydowskich w Sztokholmie Paideia oraz Programu Erasmus+ realizowanego w BeitBerl College w Izraelu.
            Od 2017r. w Muzeum Auschwitz-Birkenau jest odpowiedzialna za projekty edukacyjne oraz organizację pobytów studyjnych dla dorosłych i młodzieży.
            Od 2019 roku jest doktorantką w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w projekcie badawczym Prof. Marka Kuci: „Auschwitz w pamięci społecznej Polaków po 75 latach. W kontekście przemian pamięci o zagładzie Żydów i II wojnie światowej oraz polityki pamięci w Polsce, Europie i na świecie”. Jest wiceprezeską Fundacji Mifgash i aktywna członkinią zarządu Fundacji Promocji Turystyki Kulturowej KUL-TUR.
            Współpracowała z Patronem naszego Konkursu, śp. Andrzejem Kostką, w zakresie przywracania pamięci o dawnych żydowskich mieszkańcach Trzebini i ochrony dziedzictwa żydowskiego.
            Podczas zajęć uczniowie kl. 3a, 3b zapoznali się z indywidualnymi historiami Ocalałych, którzy po wyzwoleniu wbrew traumie poobozowej i wyzwaniom stawianym przez życie powojenne zaangażowali się w pracę na rzecz lepszego świata. Dyskusja wokół życiowych wyborów i transformacji syndromu pourazowego na działanie, stanowić będzie przyczynek do refleksji nad wpływem doświadczenia Auschwitz i Holokaustu na świat po wojnie oraz wpływem jednostki na globalne procesy. I tym razem młodzież zaskoczyła prowadzącego         i z zaangażowaniem, wyczuciem prezentowała sylwetki Ocalałych.

            Jestem wdzięczna pani Agnieszce Kostuch-Prezes Stowarzyszenia „  Kehila” w Trzebini za zaproszenie naszego Liceum do uczestnictwa w warsztatach i mam nadzieję na dalszą współpracę. Dziękuję również pani Ani Żądło- historyk, za zaangażowanie w organizację warsztatów. Ze swojej strony obiecuję młodzieży, że będzie uczestniczyła w kolejnych edycjach spotkań z ciekawymi ludźmi.

            Powodzenia w pisaniu prac!

            / Małgorzata Kubarek/                                       

    • Kontakty

      • Liceum Ogólnokształcące w Trzebini
      • (+ 48) 32 612 22 01
      • Trzebinia, ul. Szkolna 3 32-540 Trzebinia Poland
      • Stowarzyszenie Proobronno - Oświatowe "KADET" ul. Szkolna 3 32-540 Trzebinia tel. 32 612 22 01 KRS: 0000559719 NIP: 6282264108 Regon: 361596639
  • Galeria zdjęć

      brak danych