• Warsztaty: „Przetrwali, aby żyć – świat po Auschwitz”  


          • Dzień trzeci 05.10.2023 r.              
            z dr Katarzyną Odrzywołek-Paletą - absolwentką historii, politologii oraz studiów romologicznych na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie; stypendystka Europejskiego Instytutu Studiów Żydowskich w Sztokholmie Paideia oraz Programu Erasmus+ realizowanego w BeitBerl College w Izraelu.
            Od 2017r. w Muzeum Auschwitz-Birkenau jest odpowiedzialna za projekty edukacyjne oraz organizację pobytów studyjnych dla dorosłych i młodzieży.
            Od 2019 roku jest doktorantką w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w projekcie badawczym Prof. Marka Kuci: „Auschwitz w pamięci społecznej Polaków po 75 latach. W kontekście przemian pamięci o zagładzie Żydów i II wojnie światowej oraz polityki pamięci w Polsce, Europie i na świecie”. Jest wiceprezeską Fundacji Mifgash i aktywna członkinią zarządu Fundacji Promocji Turystyki Kulturowej KUL-TUR.
            Współpracowała z Patronem naszego Konkursu, śp. Andrzejem Kostką, w zakresie przywracania pamięci o dawnych żydowskich mieszkańcach Trzebini i ochrony dziedzictwa żydowskiego.
            Podczas zajęć uczniowie kl. 3a, 3b zapoznali się z indywidualnymi historiami Ocalałych, którzy po wyzwoleniu wbrew traumie poobozowej i wyzwaniom stawianym przez życie powojenne zaangażowali się w pracę na rzecz lepszego świata. Dyskusja wokół życiowych wyborów i transformacji syndromu pourazowego na działanie, stanowić będzie przyczynek do refleksji nad wpływem doświadczenia Auschwitz i Holokaustu na świat po wojnie oraz wpływem jednostki na globalne procesy. I tym razem młodzież zaskoczyła prowadzącego         i z zaangażowaniem, wyczuciem prezentowała sylwetki Ocalałych.

            Jestem wdzięczna pani Agnieszce Kostuch-Prezes Stowarzyszenia „  Kehila” w Trzebini za zaproszenie naszego Liceum do uczestnictwa w warsztatach i mam nadzieję na dalszą współpracę. Dziękuję również pani Ani Żądło- historyk, za zaangażowanie w organizację warsztatów. Ze swojej strony obiecuję młodzieży, że będzie uczestniczyła w kolejnych edycjach spotkań z ciekawymi ludźmi.

            Powodzenia w pisaniu prac!

            / Małgorzata Kubarek/                                       

          • Warsztaty: Wielokulturowość Trzebini i regionu 

          • Dzień drugi 29.09.2023 r.                                
            z dr KATARZYNĄ PABIS-CISOWSKĄ  - 
            dr nauk humanistycznych w dyscyplinie historia, judaistka, muzeolożka, nauczycielka akademicka (Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie),autochtonka. Była sekretarz Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa (do 2022 r.), prowadząc warsztaty i szkolenia dla nauczycieli i pedagogów na temat zagadnień wielokulturowości, a szczególnie tradycji i kultury żydowskiej współpracowała z Muzeum Narodowym w Krakowie, Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie, a także z Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie (Projekt Wirtualny Shtetl). Autorka publikacji na temat historii, tradycji i kultury żydowskiej (także w Trzebini i Chrzanowie), mniejszości etnicznych i narodowych, bezpieczeństwa kulturowego.

            Czym jest wielokulturowość? Czym jest dziedzictwo kulturowe? Jakie przykłady wielokulturowych materialnych skarbów Trzebini i regionu znamy? Próby ochrony wielokulturowego dziedzictwa na przykładach regionu. I tym razem młodzież naszej szkoły nie zawiodła i wchodziła w dyskusje z osobą prowadzącą. Były to klasy 2g, 3b

            Warsztaty miały pomóc w pogłębieniu wiedzy na temat lokalnego dziedzictwa , ale także pomóc osobom chętnym w przygotowaniu prac na I KONKURS HISTORYCZNO-LITERACKI im. ANDRZEJA KOSTKI nt. „Odkrywamy wielokulturowe dziedzictwo Trzebini i okolic” dla młodzieży szkół średnich.

            Szczegóły konkursu znajdują się na stronie Stowarzyszenia: https://kehilatrzebinia.wordpress.com/nasza-dzialalnosc/konkurs-historyczno-literacki-im-andrzeja-kostki/

            Warsztaty zostały ufundowane ku pamięci Ericha i Gusty Priester, ocalałych z Holokaustu,     z podziękowaniami dla rodziny Małochów z Trzebini.

          • Warsztaty pisania lokalnych historii - po co nam opowieści?    

          • Dzień pierwszy warsztatów - 28.09.2023 r.   

            Z Patrycją Dołowy - pisarka, artystka multimedialna, działaczka społeczna, popularyzatorka nauki i sztuki. Kieruje JewishCommunity Center w Warszawie. Wykłada na Wydziale ArtesLiberales Uniwersytetu Warszawskiego. Z wykształcenia doktor nauk przyrodniczych, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego oraz AFA Wrocławskiej Szkoły Fotografii. Ukończyła podyplomową Szkołę Treningu i Warsztatu Psychologicznego INTRA w Warszawie. Od lat zajmuje się problematyką tożsamości i pamięci. W swojej pracy bazuje na historii mówionej i świadectwach.  Jej działania łączy potrzeba wsłuchania się, wysłuchania i docierania do tego, co w historii z jakichś powodów jest niewidoczne lub zostało pominięte. Od 15 lat prowadzi  warsztaty z różnymi grupami odbiorców.

            Warsztaty oparte były na praktyce pracy z pamięcią polegającą na wsłuchiwaniu się w różne głosy i różne historie: lokalne, rodzinne, sąsiedzkie  i dawanie im uwagi, poprzez opowieść. Te historie często są traktowane jak nieważne, pomijane w dużej historii. Jest to więc zadanie oparte zwykle na składaniu opowieści z wielu drobnych z pozoru niepasujących do siebie, słabo dostępnych kawałków: nieopisanych fotografii, przekazów ustnych, fragmentów rozmów, odnalezionych dokumentów. Przypomina to tworzenie kolaży. Ta forma stanie się naszym narzędziem pracy nad historiami lokalnymi. Pomoże młodzieży w ich zapisywaniu. Efekt pracy zaskoczył klasy 2f, 3a, 3c i panie uczestniczące M. Kubarek, A. Żądło, G. Skrzecińską.

          • Pamięć otwiera oczy naszej duszy...

          • Nie jest niczyją winą ani zasługą, że urodził się Żydem, katolikiem czy protestantem, że ktoś jest czarny czy biały najważniejsza jest pamięć o ludziach, którzy tworzą historię danego narodu.

            Uczniowie klas drugich i trzecich uczestniczyli 28,29.09 i 09.10 w warsztatach w ramach projektu "Domy Kultury TCK w diagnozie i działaniu- 2023," który został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Dom Kultury + Edycja 2023.

            Dzięki Stowarzyszeniu „Kehila” Trzebinia w Dworze Zieleniewskich młodzież naszej szkoły szkoły przez 2 dni uczestniczyła w wyjątkowych zajęciach.

          • Za nami ostatni w tym sezonie kurs spadochronowy

          • W dniu 2 października br., zakończyliśmy ostatni w tym sezonie kurs spadochronowy. Był to dla Kadetów LO w Trzebini kolejny, szczególnie udany dzień - zakończyliśmy VI edycję kursu skoków spadochronowych. Ostatnich 3 skoczków ukończyło kurs i oddało swój pierwszy samodzielny skok. Pozostała, 7 - osobowa grupa kadetów i nauczycieli wf i angielskiego oddała swoje kolejne drugie trzecie i czwarte skoki.  
            Łącznie w roku 2023 oddaliśmy 50 skoków, a w poniedziałek, 14...
            Rośnie grupa pasjonatów. Kadeci i nauczyciele w jednym sezonie ukończyli kurs i oddali po 4 skoki.
            Cieszę się, że mogłem na zakończenie sezonu wziąć udział w skokach i towarzyszyć tej wspaniałej grupie. Jest adrenalina i jest  fan :-) 
            Nasze motto: Nie obiecujemy my działamy!

    • Kontakty

      • Liceum Ogólnokształcące w Trzebini
      • (+ 48) 32 612 22 01
      • Trzebinia, ul. Szkolna 3 32-540 Trzebinia Poland
      • Stowarzyszenie Proobronno - Oświatowe "KADET" ul. Szkolna 3 32-540 Trzebinia tel. 32 612 22 01 KRS: 0000559719 NIP: 6282264108 Regon: 361596639
  • Galeria zdjęć

      brak danych