W dniu 17 listopada 2023 r., klasy 1A i 1B, Liceum Ogólnokształcącego w Trzebini im. Batalionu „PARASOL”, udały się na swoje pierwsze zajęcia do 112 blp 11 MBOT w Oświęcimiu. Pogoda jaka jest każdy widzi, ale jak przystało na kadetów klas Oddziału Przygotowania Wojskowego nikt nie narzekał tylko ostro ćwiczono na zajęciach.
Podczas zajęć instruktorzy omówili oraz pokazali podstawy musztry indywidualnej żołnierza. Występowanie z szyków, oddawanie honorów, prawidłowe zwracanie się do przełożonego oraz starszego stopniem. W ramach dogrzania kadetów było doskonalenie przemarszu w kolumnie czwórkowej.
Teraz czas na weekendową ciepłą herbatę i przemyślenia o tym, to co zostało powiedziane na zbiórkach, a będzie łatwiej.
...i uczymy się regulaminów pierwszaki, bo w szkole też mogą paść pytania...
Zajęcia w wojsku - 17 listopada 2023 r.
Wojskowy dzień szkoleniowy 16 listopada 2023 r.
W dniu 16.11.2023 r., kadeci klas 2A i 2B OPW Liceum Ogólnokształcącego w Trzebini im. Batalionu "PARASOL", uczestniczyli w kolejnym dniu szkoleniowym na terenie 112 Batalionu Lekkiej Piechoty 11 MBOT.
"Nie ma złej pogody są tylko słabe charaktery", więc mimo jesiennej aury nikt zajęć nie odwoła. Instruktorzy rozpoczęli zajęcia od szybkiego rozgrzania kadetów, a następnie przystąpiono do tematu głównego zajęć, jakim była: nauka przyjmowania postaw strzeleckich z wykorzystaniem atrap karabinka AK 47, ustawienie żołnierzy w sekcjach oraz sytuacje związane z usuwaniem dysfunkcji broni podczas strzelania oraz reagowanie sekcji na kontakt przeciwnika z przodu kolumny marszowej.
Kadeci z uwagą uczestniczyli w zajęciach oraz z zainteresowaniem słuchali rad instruktorów co świadczy o tym, iż wybór profilu wojskowego nauczania w naszym Liceum był słusznym krokiem w ich rozwoju i dążeniu do służby wojskowej w przyszłości.16
XIII Festiwal Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej - Trzebinia 2023
15 listopada br., w Domu Kultury „Sokół” w Trzebini, odbyła się XIII edycja festiwalu organizowanego przez Liceum Ogólnokształcące im. Batalionu „Parasol” w Trzebini oraz Stowarzyszenie Proobronno-Oświatowe „Kadet”.
Jak co roku, honorowy patronat nad festiwalem objęli Barbara Nowak, Małopolski Kurator Oświaty oraz Jarosław Okoczuk, Burmistrz Miasta Trzebini.
Ponad 60 przepięknych wykonań utworów znanych, ale również autorskich. Uczestnicy rywalizowali w kategorii zespoły, duety, soliści ze szkół podstawowych oraz soliści ze szkół ponadpodstawowych.
Uczestnikami konkursu byli uczniowie nie tylko z powiatu chrzanowskiego, ale również z Wadowic, Wieliczki, Tarnowa, Wrocławia, Nysy i wielu innych miejscowości z całej Polski. Z pewnością można uznać rangę wydarzenia, jako festiwal ogólnopolski.
Jury w składzie: Marlena Kierczak, Jerzy Ziegler, Marcin Wójtowicz oraz mjr Maciej Michalczyk wybrało następujących laureatów:
Zespoły:- I. Tercet SMV „ Rozkwitały pąki białych róż”
- II. Zespół Voices CKZiU nr 1 w Wadowicach „Cisza-modlitwa katyńska”
- III. Tercet z XVI LO im. Armii Krajowej w Tarnowie „Polskie skrzydła”
Duety:
- I. Martyna Główka, Maksymilian Kaszuba IV LO im. K.K. Baczyńskiego w Olkuszu „ Tango na głos orkiestrę i jeszcze jeden głos”
Soliści szkoły podstawowe: - II. Emilia Dębska, Kinga Krawczyk LO im. Batalionu „Parasol” w Trzebini „Hymn”
- III. Maciej Kaja, Maksymilian Półtorak SP nr 1 w Wieliczce „ Dziś idę walczyć mamo”
- I. Szymon Chatała Pałac Młodzieży w Tarnowie „ To nasz kraj”
- II. Julia Muszyńska SP nr 1 z Oddziałąmi Integracyjnymi w Chrzanowie im. A Mickiewicza „Nim wstanie dzień”
Wyróżnienia:
- Matylda Naglik SP w Malcu „ Dziewczyna z granatem”
- Liliana Siemek SP im. J. Słowackiego w Lgocie „ Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos”
- Milena Kluczyńska SP nr 16 we Wrocławiu „ Ktokolwiek jesteś bez Ojczyzny”
- Michalina Szydłowska SP nr 5 w Nysie „ Proszę Polsko nie umieraj”
Soliści szkoły ponadpodstawowe:
- I. Kornelia Czerwiec Publiczne LO Jezuitów im. Św. S. Kostki w Krakowie „Jaskółka uwięziona”
- II. Natalia Chyc V LO im. J. Korczaka w Tarnowie „Czerwone maki na Monte Cassino”
- III. Paweł Madzia Zespół Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Nowym Sączu „Elegia o chłopcu polskim”
- III. Martyna Kołodziejczyk „W imię Ojca”
Wyróżnienie:
- Natalia Gal Studio Piosenki Septyma „Szklane domy”
- Aleksandra Wiejaczka Pałac Młodzieży w Tarnowie „ Czarna sukienka”
- Wansessa Ryłko „ Cisza- modlitwa katyńska”
- Sara Ryłko „Wolność”
- Sandra Pytlarz Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Żywcu „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos”
GRAND PRIX FESTIWALU
- Julia Mika II LO im. E. Plater w Sosnowcu „Cisza - modlitwa katyńska”
Laureaci otrzymali dyplomy, puchary i nagrody rzeczowe. Sponsorami nagród byli: Burmistrz Miasta Trzebini Jarosław Okoczuk, Wojskowe Centrum Rekrutacji w Oświęcimiu, Poseł na Sejm RP Marek Sowa, Tauron Wytwarzanie S.A., Wodociągi Chrzanowskie Sp. z o.o.
Laureatom serdecznie gratulujemy i zapraszamy na XIV edycję festiwalu - za rok.44
Odkrywamy wielokulturowe dziedzictwo Trzebini i okolic
W niedzielę, 12.11.2023 r., w Dworze Zieleniewskich w Trzebini o godz. 16.00 odbyła się wyjątkowa uroczystość. Nastąpiło rozstrzygnięcie I Konkursu Historyczno-Literackiego im. Andrzeja Kostki dla młodzieży szkół średnich: "Odkrywamy wielokulturowe dziedzictwo Trzebini i okolic”.
Początek był przejmujący poprzez zadęcie w szofar przez Bolka Siewniaka. Następnie pani dr Katarzyna Pabis - Cisowska przywitała zaproszonych gości, wśród których znaleźli się: Burmistrz Trzebini, p. Jarosław Okoczuk, p. Krystyna Harańczyk - Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Batalionu Parasol w Trzebini, Radny Trzebini - Wojciech Hajduk.
Konkurs, jak i Gala odbywały się w ramach projektu "Domy Kultury TCK w diagnozie i działaniu - 2023", który został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Dom Kultury + Edycja 2023.
W kolejnej części nastąpiło przypomnienie osoby Andrzeja Kostki i jego zasług w zakresie ochrony dziedzictwa żydowskiego i przywrócenia pamięci o dawnych żydowskich mieszkańców Trzebini, przez jego współpracowników i krewną.
- p. dr Jolantę Piskorz – p. Jola poprowadziła w ramach naszego projektu spacer edukacyjny dla młodzieży „Śladami trzebińskich Żydów”, w której uczniowie naszej szkoły uczestniczyli
- p. Leszka Morawieckiego
- p. Monikę Rejdych - córkę kuzyna p. Kostki
- odczytanie maila od Mandelbauma – rodzina ta odwiedziła Trzebinię w sierpniu br. i podarowała jarmułki przywiezione z Izraela dla uczestników konkursu.
W kolejna część Gali odczytano wyniki konkursu i wręczono nagrody.
Komisja konkursowa w składzie:
1. Przewodnicząca: Małgorzata Kubarek – nauczycielka języka polskiego w Liceum Ogólnokształcącym w Trzebini,
2. Członkini: dr Katarzyna Pabis-Cisowska - dr nauk humanistycznych w dyscyplinie historia, judaistka, muzeolożka, nauczycielka akademicka (Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie),
3. Członkini: Anna Żądło - nauczycielka historii w Liceum Ogólnokształcącym w Trzebini.
Po dokonaniu oceny 17 prac, które wpłynęły na Konkurs z Trzebini i okolic, postanowiła przyznać nagrody, zgodnie z Regulaminem, następującym osobom:
1. Miejsce: Nowak Natalia, kl. 2G, LO w Trzebini
2. Miejsce: Smaga Olimpia, kl. 4A, ZSTU w Trzebini
3. Miejsce: Gurbiel Liliana, kl. 2G, LO w Trzebini22
Nadanie naszej szkole imienia Batalionu "Parasol"
W dniu 10 listopada 2023 r., na rynku w Trzebini, w ramach obchodów Święta Niepodległości odbyła sie uroczystość nadania patrona oraz sztandaru im. Batalionu "PARASOL" dla Liceum Ogólnokształcącego w Trzebini.
Gospodarzem uroczystości był Burmistrz Miasta Trzebinia Pan Jarosław OKOCZUK. Na zaproszenie Pana Burmistrza, Dyrekcji oraz społeczności Liceum zaszczycił nas swoją obecnością ppłk. Zbigniew RYLSKI ps. BRZOZA –żołnierz Batalionu "PARASOL" – uczestnik Powstania Warszawskiego.
W trakcie uroczystości odbyło się również ślubowanie trzech pierwszych klas wojskowych Liceum Ogólnokształcącego w Trzebini, pokaz musztry paradnej oraz samoobrony.
Wśród zaproszonych gości byli między innymi:- Wiesław PALUSZYŃSKI – Wiceprzewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Grobam i Poległych Żołnierzy Batalionów "ZOŚKA" i "PARASOL",
- Jacek BARTNICKI – Sekretarz Społecznego Komitetu Opieki nad Grobami i Poległych Żołnierzy Batalionów "ZOŚKA" i "PARASOL",
- Anna ROCZKOWSKA – Członek Społecznego Komitetu Opieki nad Grobami i Poległych Żołnierzy Batalionów "ZOŚKA" i "PARASOL",
- Grażyna KRYSIAK - Członek Społecznego Komitetu Opieki nad Grobami i Poległych Żołnierzy Batalionów "ZOŚKA" i "PARASOL",
- Agnieszka ŁOCHOWSKA – KUŚ - Członek Społecznego Komitetu Opieki nad Grobami i Poległych Żołnierzy Batalionów "ZOŚKA" i "PARASOL",
- Paweł STANISZEWSKI - Członek Społecznego Komitetu Opieki nad Grobami i Poległych Żołnierzy Batalionów "ZOŚKA" i "PARASOL",
- Katarzyna WIETERSKA – Wolontariusz MPW,
-
hm. Piotr Wojciech Lewandowski HR Ponury instruktor Inspektoratu Historyczno Rekonstrukcjego Wydziału Wsparcia Specjalnościowego GK ZHP,
-
Otylia KAMAŃCZYK – 44. Błaszkowska Drużyna Harcerska PARASOL im. Pchor. Jerzego Bratek Kozłowskiego ps KASTOR oraz Główna Kwatera ZHP (Wydział Wsparcia Specjalnościowego),
-
Krystian WOJTAS - 44. Błaszkowska Drużyna Harcerska PARASOL im. Pchor. Jerzego Bratek Kozłowskiego ps KASTOR oraz Główna Kwatera ZHP (Wydział Wsparcia Specjalnościowego),
- płk. Paweł PROBIERZ – Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych,
- płk. Dariusz LUDWIKOWSKI – 11 MBOT,
- ppłk. Piotr SALACHNA – 112 blp 11MBOT,
- ppłk. Grzegorz GRZYWNA – Szef WCR Oświęcim,
- Z-ca Dowódcy Zespołu Bojowego "C" Jednostki Wojskowej Komandosów,
- st. chor. Szt. Dariusz BIERNACKI – Starszy Podoficer Dowództwa Jednostki Wojskowej Komandosów,
- por. Jarosław CHLEBDA – kapelan 111 blp 11MBOT,
- Piotr DRUMLAK – Prezes Związku Spadochroniarzy Polskich,
- płk. rez. Sławomir GOŁOTA – były szef WKU Oświęcim,
- insp. Urszula MARTYNIUK – Komendant Powiatowy Policji w Chrzanowie,
- mł. bryg. Andrzej DYBAŁ – Komendant Powiatowy PSP w Chrzanowie,
- mjr. Andrzej STELMACH – Dyrektor Zakładu Karnego w Trzebini,
- mjr. Grzegorz CHUDOBA – Zakład Karny w Trzebini,
- Włodzimierz KORCZYŃSKI – Przewodniczący Rady Powiatu,
- Waldemar WSZOŁEK – Przewodniczący Rady Gminy Trzebinia,
- Adam POTOCKI – Dyrektor Trzebińskiego Centrum Kultury,
- Paweł OSTRZYWILK – Dyrektor Wydziału Edukacji Kultury i Nauki w Chrzanowie,
- Arkadiusz SUROWIEC – Dyrektor Zespołu Szkół Techniczno – Usługowych w Trzebini,
- Renata BĘBENEK – Dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno – Chemicznych w Trzebini,
- Tomasz OPALONY – Przewodniczący Regionu IPA Chrzanów.
Całość uroczystości odbywała się zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Nad muzyczną oprawą czuwała Orkiestra Wojskowa z Krakowa pod dowództwem Tamburmajora st. chor. szt. Tomasza STRONIASA.
Po przywitaniu zaproszonych gości odegrano hymn oraz poczet sztandarowy ze 112 blp 11 MBOT wciągnął flagę Polski na maszt.
Dyrektor Marek KUCHTA uroczyście pożegnał stary sztandar, który został przez poczet sztandarowy Liceum wyprowadzony do szyku pododdziałów. Następnie Wiesław Paluszyński – Wiceprzewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionów "ZOŚKA" i "PARASOL"odczytał aktu nadania dla Liceum Ogólnokształcącego w Trzebini im. Batalionu "PARASOL". Kapelan por. Jarosław CHLEBDA poświęcił nowy sztandar z nazwą patrona oraz znakiem Batalionu "PARASOL". Ojcem chrzestny sztandaru został ppłk. Zbigniew RYLSKI ps. Brzoza a matką chrzestną Anna DUDA – Prezes Stowarzyszenia Proobronno – Oświatowego "KADET". Następnie rodzice chrzestni oraz Pan Burmistrz Jarosław OKOCZUK wbili pamiątkowe gwoździe do nowego sztandaru szkoły. Anna DUDA przekazała Dyrektorowi nowy sztandar szkoły, który zaprezentował do zebranym i przekazał uczniom Liceum.
Kadeci trzech pierwszych klas wojskowych Liceum Ogólnokształcącego w Trzebini złożyli przysięgę na nowy sztandar rozpoczynając tym samym nowy rozdział w historii szkoły. Następnie odbyły się pokazy musztry paradnej oraz samoobrony w wykonaniu kadetów klas wojskowych naszego Liceum, którzy zebrali ogromne brawa.
Od dnia 10.11.2023 r., Liceum Ogólnokształcące w Trzebini nosi imię Batalionu "PARASOL" oraz może posługiwać się znakiem Batalionu "PARASOL". Tym samym nasze Liceum stało się drugą placówką dydaktyczną w Polsce noszące imię tego bohaterskiego batalionu z czasów Powstania Warszawskiego.
Wiemy, że spoczywa teraz na nas duże zobowiązanie aby pamięć o poległych młodych żołnierzach z Batalionu „PARASOL” nigdy nie odeszła do mroków historii, gdyż to dzięki ich poświęceniu żyjemy w wolnym kraju
i możemy mówić naszym językiem. Będziemy starali się codzienną pracą nie zawieść zaufania jakim została obdarzona nasza szkoła.Dziękujemy za to, że nasze Liceum dołączyło do grona rodziny PARASOLA i wierzymy, iż jak napisane było
w liście otrzymanym od społeczności Społecznego Liceum Ogólnokształcącego nr 4 im. Batalionu AK „PARASOL” w Warszawie, że „ten patron zawsze będzie miał nad nami rozłożony swój „PARASOL”.169
Archiwum Aktualności