W związku z wprowadzaniem Karty Miejskiej ZKKM, na której uczniowie mogą w wygodnej formie mieć swoje bilety oraz zapisane informacje dotyczące dokumentów uprawniających do ulgowych bądź bezpłatnych przejazdów (w zależności od uprawnień) - zapraszamy do zapoznania się z ofertą.
Karta Miejska ZKKM
Remontowe niespodzianki w szkole po feriach...
Czas ferii, to również czas pracy. Aby młodzież mogła mieć jeszcze lepsze warunki do nauki po feriach, oddano im do użytku tzw. Strefę relaksu, gdzie można się spotkać, porozmawiać, odpocząć i pouczyć oraz odnowioną salę gimnastyczną. Po 24 latach użytkowania, stara nawierzchnia sali odeszła do historii. Udało się również odnowić salę nr 5 - matematyczną.
1
Przysięga WOT w Trzebini
W dniu 2 lutego 2025 r., o godz. 11:00, kolejny raz miała miejsce uroczysta przysięga żołnierzy 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Na tak ważną uroczystość w życiu każdego żołnierza, otrzymało również zaproszenie Liceum Ogólnokształcące w Trzebini im. Batalionu „PARASOL”.
To już trzecia nasza obecność podczas przysięgi „terytorialsów” w naszym mieście. Nasza placówka wystawiła grupę kadetów z pokazem musztry paradnej, poczet sztandarowy oraz pododdział z klasy 3A do przemarszu w kompanii honorowej.
Dowódca 11. MBOT, Pan płk Marcin SIUDZIŃSKI, zaprosił na powyższą uroczystość:
- Wojewodę małopolskiego Pana Krzysztofa Jana KLĘCZARA
- Starostę Powiatu Chrzanowskiego reprezentowała Pani Wicestarosta Ewa JĘDRYSIK
- Burmistrza Miasta Trzebinia Pana Jarosława OKOCZUKA
- Dowódcę 112. blp 11. MBOT Pana ppłk Piotra SALACHNĘ
- Szefa WCR w Oświęcimiu Pana ppłk Grzegorza GRZYWNĘ
- Komendanta Powiatowego Policji Panią insp. Urszulę MARTYNIUK
- Dyrektora Liceum Ogólnokształcącego w Trzebini im. Batalionu „PARASOL” Pana Marka KUCHTĘ
oraz innych przedstawicieli służb mundurowych oraz władz lokalnych.
Po przeglądzie pododdziałów przez płk. Marcina Siudzińskiego, przywitaniu zebranych gości oraz żołnierzy, którzy mieli złożyć przysięgę, kadeci klasy 2C wykonali pokaz musztry paradnej. Nasi kadeci zebrali od publiczności zasłużone brawa. Należy nadmienić, iż był to pierwszy występ podczas tak dużej uroczystości kadetów klasy 2C. Była to nowa forma pokazu z wykorzystaniem nowych karabinków dla musztry.
Następnie odbyła się przysięga żołnierzy 11. MBOT. Było to zakończenie szkolenia w ramach tzw. „Ferii z WOT”. Powyższe szkolenie zakończyło kilku naszych kadetów z klas 4, którzy zdecydowali swoje początki związać ze służbą w ramach WOT. Wśród kilku żołnierzy szkolenie z listem gratulacyjnym zakończył Kacper HALEMBA, który z rąk Dowódcy 11 MBOT, Pani Wicestarosty oraz Burmistrza Miasta Trzebinia odebrał list oraz kilka upominków. Gratulujemy ukończenia szkolenia z takim wyróżnieniem bo to świadczy o pracy jaką Kacper wykonał podczas nauki w naszej placówce dydaktycznej. Brawo!
Po zakończeniu uroczystości, do naszych kadetów z musztry paradnej podszedł Pan Wojewoda Małopolski Krzysztof Jan KLĘCZAR, płk Marcin SIUDZIŃSKI oraz Burmistrza Miasta Trzebinia Pan Jarosław OKOCZUK, którzy w rozmowie z naszymi kadetami przekazali wyrazy uznania za wykonanie oraz przygotowanie się do tak pięknego pokazu.
Miło nam kolejny raz słyszeć i widzieć dowody uznania za naszą pracę dydaktyczną. Jesteśmy bardzo dumni z naszych kadetów, którzy przez ferie zimowe potrafili zrobić kilka treningów i przygotować się profesjonalnie do pokazu.26
81 rocznica Akcji KUTSCHERA
W dniu 1 lutego 2025 r., mija 81 lat od zakończonej sukcesem Akcji "KUTSCHERA". Obchody uroczystości odbyły się w Warszawie. Współorganizatorami byli Urząd do Spraw Kombatantów oraz Osób Represjonowanych oraz Społeczny Komitet Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionów "ZOŚKA" i "PARASOL".
Likwidację „kata Warszawy” przeprowadza Oddział Dywersji „Agat” Szarych Szeregów AK. Rozkaz zgładzenia Kutschery wydał dowódca Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej AK, płk August Emil Fieldorf „Nil”. W akcji bierze udział 12 osób: Bronisław Pietraszewicz „Lot”, Stanisław Huskowski „Ali”, Zdzisław Poradzki „Kruszynka”, Michał Issajewicz „Miś”, Bronisław Hellwig „Bruno”, Kazimierz Sott „Sokół”, Marian Senger „Cichy”, Zbigniew Gęsicki „Juno”, Henryk Humięcki „Olbrzym”, Maria Stypułkowska-Chojecka „Kama”, Elżbieta Dziębowska „Dewajtis”, Hanna Szarzyńska-Rewska „Hanka”. Operacja rozpoczyna się kilka minut po godz. 9:00 i jest przeprowadzona w rejonie skrzyżowania ul. Piusa XI i Alei Ujazdowskich oraz ul. Szopena. Akcja trwa 1 minutę i 40 sekund. Po raz pierwszy żołnierzom polskiego Podziemia udaje się zabić dygnitarza niemieckiego o tak wysokiej randze. Podczas akcji zostaje zabitych lub ranionych co najmniej kilku niemieckich policjantów i żołnierzy. Po początkowych represjach w odwecie za akcję (zamordowanie 10 zakładników), w połowie lutego 1944 r. Niemcy zaprzestają publicznych egzekucji w Warszawie.
Rok temu delegacja naszego Liceum brała udział w obchodach na terenie Warszawy 80 rocznicy akcji "KUTSCHERA". W tym roku, ze względu na uroczystości związane z przysięgą żołnierzy 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej na Rynku w Trzebini (przysięgę będzie składało kilku naszych uczniów) - nie mogliśmy wziąć w nich udziału, lecz nasze myśli były na Alejach Ujazdowskich.
Pamiętamy!
Pamiętamy o ofiarach Holokaustu
27 stycznia br., młodzież z naszego liceum miała okazję uczestniczyć w uroczystości upamiętniającej ofiary Holokaustu. Spotkanie, poprowadzone przez Stowarzyszenie Kehila Trzebinia odbyło się na cmentarzu żydowskim.
Archiwum Aktualności