• Sukces w zawodach o Puchar Dowódcy 5 Batalionu Dowodzenia w Krakowie

• W dniu 31 maja 2023 r., na terenie GOSz Pasternik, odbyło się współzawodnictwo klas mundurowych o Puchar Dowódcy 5 Batalionu Dowodzenia w Krakowie.
            Drużyna reprezentująca nasze Liceum, w składzie: Anna Nowak, Aleksandra Konwińska, Anna Szyler, Gabriela Snopek, Katarzyna Biśta, Bruno Kadłuczka, Michał Góralczyk, Wiktor Grzybowski oraz Mateusz Kot zajęła wysokie - II miejsce. W zawodach wystartowało 6 placówek oświatowych o profilu mundurowym.
            Zawody wygrali uczniowie z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 Jaworznie, a trzecia lokata przypadła dla XXV LO w Krakowie. Rywalizacja była na wysokim poziomie. Kadeci musieli wykonać bieg sprintem z obiegnięciem tarczy, maksymalną ilość brzuszków i ugięć ramion w podporze przodem czyli pompek w czasie 2 min., poprawnie określić punkt na mapie oraz rozpoznać stopnie wojsk lądowych. Najbardziej wymagającą konkurencją był bieg, podczas którego drużyna musiała rozłożyć oraz złożyć karabinek Beryl, udzielić poprawnie pierwszej pomocy przedmedycznej, wykonać czołganie na dystansie 100 m oraz rzucić granatem do celu znajdującego się w odległości 20 m.
            Gratulujemy naszej drużynie zajęcia wysokiego miejsca!

• „Przyjedź mamo na przysięgę...”

• Wyjątkowy dzień 3 czerwca 2023 r., przeszedł już do historii, ale absolwenci Certyfikowanej Wojskowej Klasy Mundurowej Liceum Ogólnokształcącego w Trzebini na długo zapamiętają go.

W sobotę, punktualnie o godzinie 10:00, rozpoczęła się uroczystość z okazji przysięgi wojskowej żołnierzy Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej 1. Pułku Saperów im. Tadeusza Kościuszki na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu oraz 1 Warszawskiej Brygady Pancernej w Warszawie.
            Ślubowali wierność Polsce i potwierdzali swoją głęboką, patriotyczną postawę, przejawiającą się poprzez gotowość do obrony i wzmacniania bezpieczeństwa naszego państwa, uczniowie:
            Jakub Olszewski, Miłosz Mianowany, Oskar Lizończyk, Adrian Frączek, Adam Sater,
            Jacek Wątroba w Brzegu i Alicja Żurawik w Warszawie.

Przysięga wojskowa to jeden z najważniejszych dni w życiu każdego żołnierza. Elewi po niespełna dwutygodniowym szkoleniu stanęli na baczność, by wypowiedzieć słowa przysięgi, w otoczeniu swoich rodzin, kolegów i bliskich. Kilka tygodni intensywnego szkolenia, czasami w bardzo trudnych warunkach, z pewnością ukształtowały w młodych ludziach ducha walki oraz chęć rozwoju osobistego i zawodowego. Elewi mają za sobą szkolenia ogniowe, medyczne, teoretyczne, zajęcia z taktyki czy regulaminów musztry.
            Służba w wojsku polskim to zaszczytne zobowiązanie, ale również wyjątkowa możliwość zawodowego rozwoju. Warto podkreślić, że cieszy się dużym zainteresowaniem. W edycji letniej dołączy do niej jeszcze 5 uczniów naszej szkoły.
            Życzymy im wytrwałości, cierpliwości i poczucia dumy z wykonywanych obowiązków!

• Akcja czytelnicza "Jak nie czytam jak czytam"

• Drodzy Uczniowie!

7 czerwca 2023 r., w godzinach 10.00 - 11.00 (boisko szkolne lub sala gimnastyczna - w zależności od warunków pogodowych) dołączamy do najliczniejszej akcji czytelniczej w Polsce.
            Poczytaj z nami!

Organizujemy Akcję czytelniczą "Jak nie czytam jak czytam"

7 czerwca o godz. 10.00 uczniowie z całej Polski będą czytać książki - każdy to, na co ma ochotę.

Waszym zadaniem jest przyniesienie na ten dzień książki z domu, którą naprawdę lubicie, aktualnie czytacie lub taką, którą przeczytaliście, ale zrobiła nas Was wrażenie.
            Nie chodzi nam o proponowanie nieciekawych lub przypadkowych książek na zasadzie byle coś trzymać oraz nie chodzi o to, by ileś osób czytało, lecz o to, by jak najwięcej osób miało z tego przyjemność. Jeśli ktoś bardzo nie chce czytać to niech nie czyta. Byle nie przeszkadzał innym.
            Organizujemy to wydarzenie w formie pikniku. W ten dzień można przynieść ze sobą koc, przekąski czy np. balony przywiązane do książek , żeby było kolorowo i przyjemnie.
            Klasy, które mają w tym dniu i o tej porze lekcje mogą zrobić fotobudkę związaną z książką i czytaniem (gotową można przechować w bibliotece szkolnej).

Przebieg:

1. 10.00 - 10.30 - czytanie w ciszy własnej, ulubionej lektury. Możliwość zrobienia zdjęć w fotobudce, - chwila dla fotoreportera. Piknik - miły relaks, szczere rozmowy o książkach w kameralnym gronie.
            2. 10.35 - 10.40 - występ uczennicy Kingi Krawczyk - piosenka Znów wędrujemy Grzegorz Turnau - utwór pochodzi ze zbioru młodzieńczych wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
            3. 10.45 - 11.00 - kalambury - grupy czytelników dostają zestaw tytułów książek, lektur szkolnych, postaci z literatury. Zabawa we własnym gronie.

Opiekunowie akcji:
            Panie: Gabriela Langer i Joanna Sokół
            Zapraszamy :)

• Sukces w Powiatowym Konkursie z Języka Niemieckiego o Krajach DACHL

• W dniu 2 czerwca br., uczennice klasy 1 b: Kinga Klimara i Weronika Popławska zdobyły zespołowo III miejsce w Powiatowym Konkursie z Języka Niemieckiego o Krajach DACHL. Organizatorem konkursu był Zespół Szkół Ekonomiczno-Chemicznych w Trzebini.
            Serdecznie gratulujemy!

• Oblicze usług opiekuńczych wczoraj i dziś

• W Powiatowym Centrum Kształcenia Ustawicznego w Chrzanowie, odbyła się 31 maja br., konferencja pod takim właśnie tytułem, w której uczestniczyli uczniowie klas medycznych naszej szkoły pod opieką p. J. Sokół i M. Kubarek.
            Konferencję zorganizowała pani Dyrektor PCKU, Małgorzata Bigaj. Pretekstem do spotkania stały się obchody 15. lecia działalności szkoły, 70. lecie Powiatowego Domu Pomocy Społecznej w Płazie i 100. rocznica urodzin Janiny Wojnarowskiej. Ta ostatnia postać jest znana młodzieży klas medycznych, bo miesiąc temu gościła u nas pani Anna Górska, która przybliżyła postać wyjątkowej pielęgniarki. Młodzież z zainteresowaniem wysłuchała prelekcji i została zaproszona na kolejną konferencję, 16 czerwca br.