31 sierpnia br., Kadeci z LO w Trzebini zakończyli wakacje złożeniem egzaminu na kursie spadochronowym i oddaniem swojego pierwszego w życiu skoku.
Uczestników V edycji było 21, w tym 3 naszych nauczycieli. Skoczył nauczyciel: fizyki, języka angielskiego oraz wuefista. Cieszy fakt, że 5 kadetów kontynuje swoją przygodę ze skokami i oddało swoje kolejne skoki.
Gratulacje za odwagę!
Serdeczne podziękowania dla naszych kolegów instruktorów z Aeroklubu Kraksky w Krakowie za zaangażowanie i pomoc w organizacji i przeprowadzeniu kursu.
V edycja kursu spadochronowego za nami...
- 25
Udział reprezentantów naszego LO w uroczystości upamiętniającej Tadeusza Zawadzkiego ps. Zośka
W dniu 20 sierpnia 2023 r., delegacja Liceum Ogólnokształcącego w Trzebini w miejscowości Sieczychy k. Wyszkowa wzięła udział w uroczystości upamiętniającej Tadeusza Zawadzkiego ps. Zośka, który zginął 80 lat temu w czasie ataku na niemiecką strażnicę graniczną realizowaną w ramach akcji „Taśma”.
W akcji wzięło udział 77 żołnierzy z drużyn: „Sad 300”, „Sad 400”, „CR 200” oraz z miejscowych oddziałów wyszkowskich. Dowódcą akcji został Andrzej Romocki, ps. Andrzej Morro. Obserwatorem był Tadeusz Zawadzki, ps. Zośka, jedyny poległy żołnierz w tej Akcji.
W uroczystości wzięli udział mieszkańcy wsi Sieczychy, żołnierze Jednostki Wojskowej Komandosów, 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, harcerze oraz ostatni żyjący żołnierz batalionu „Zośka” Pan Jakub „Tomek” Nowakowski.
Po oficjalnych uroczystościach: mszy polowej, odsłonięciu pomnika poświęconemu „Zośce”, który powstał z inicjatywy Premiera Mateusza Morawieckiego, odczytano Apel Pamięci oraz złożono kwiaty. Następnie odbyła się przepięknie wykonana rekonstrukcja wydarzeń z tamtych dni, którą przeprowadziła Grupa Historyczno – Edukacyjna „Szare Szeregi”.
Nad oprawą uroczystości opiekę sprawował Zarząd Społecznego Komitetu Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionu „Zośka” i „Parasol”.6
Piknik wojskowy w Polance Wielkiej
W niedzielę, 13 sierpnia 2023 r., uczestniczyliśmy w pikniku wojskowym pn.: "Silna Biało-Czerwona" w Polance Wielkiej. Piknik odbył się w ramach organizacji 100 pikników wytypowanych przez CO MON z okazji centralnych obchodów Święta Wojska Polskiego i 103 rocznicy Bitwy Warszawskiej.
Podczas trwania pikniku, uczniowie z klas OPW naszego Liceum zaprezentowali pokaz Sztuk walki.
Nie zabrakło również wojskowej oprawy muzycznej w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Krakowa, degustacji grochówki wojskowej, a takze pokazów sprzętu wojskowego 1. Warszawskiej Brygady Pancernej 18. Dywizji Zmechanizowanej i 18. Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego i 21. Brygady Strzelców Podhalańskich Wojsk Obrony Terytorialnej, Żandarmerii Wojskowej, 6. Brygady Powietrznodesantowej im. gen. bryg. Stanisława Sosabowskiego oraz zbiorów Prywatnego Muzeum Techniki Wojskowej.
32
Pamiętamy o Powstaniu Warszawskim...
W dniu dzisiejszym przypada 79. rocznica Powstania Warszawskiego. 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17:00, rozpoczęło się niezwykle heroiczne wystąpienie zbrojne, przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”, połączone z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego.
Powstanie Warszawskie trwało 63 dni i zakończyło się 3 października 1944 r., podpisaniem aktu kapitulacji przez przedstawicieli AK.
Tamte wydarzenia są wyjątkową lekcją historii i patriotyzmu dla młodych Polaków.Cześć i chwała Bohaterom!
Gloria Victis!
Strzały w szkole – ćwiczenia gwardzistów i Terytorialsów
W dniu 22.07.2023 r. w Liceum Ogólnokształcącym w Trzebini (powiat chrzanowski) Małopolscy Terytorialsi wspólnie z amerykańskimi gwardzistami ćwiczyli udzielanie pomocy w przypadku wystąpienia zdarzenia masowego, w którym poszkodowanych zostało kilkudziesięciu uczniów. Przygotowane ćwiczenie było ostatnim elementem tegorocznych szkoleń realizowanych przez Centrum Szkolenia WOT we współpracy z Gwardią Narodową Stanu Illinois.
„Przygotowując dzisiejszy scenariusz szkolenia, chcieliśmy, aby był on jak najbardziej realny z tym, co w rzeczywistości może wydarzyć się w czasie działań wojennych. W przypadku wystąpienia zdarzenia masowego, w którym mamy dużą ilość poszkodowanych wówczas ważna jest koordynacja i współpraca wszystkich służb mundurowych i systemu ratowniczego i to także udało się tu przećwiczyć.” – powiedział kpr. Grzegorz Hubacz koordynator ćwiczenia, instruktor z Centrum Szkolenia WOT.
Scenariusz przygotowanego szkolenia zakładał, że w ramach prowadzonych działań wojska przeciwnika zaatakowały pobliską szkołę. W wyniku przeprowadzonego ostrzału kilkudziesięciu jej uczniów zostało rannych. Do niesienia pomocy wysłany został pododdział miejscowych Terytorialsów, który nieopodal szkoły wykonywał wcześniej powierzone im zadania. Przybyli na miejsce żołnierze zabezpieczyli miejsce zdarzenia, ewakuowali rannych, udzielili pomocy poszkodowanym, a następnie wezwali transport medyczny, w tym lotniczy.
„Bardzo cieszę się, że mogłem wziąć udział w kursie Combat Medic. Takie szkolenia dają nam bardzo dużo. Pokazują, jak zachować się na polu walki w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z wydarzeniem masowym, w którym jest wiele osób poszkodowanych jednocześnie. W czasie dzisiejszego działania mieliśmy możliwość ćwiczenia nie tylko procedur ratownictwa taktycznego, ale także zgrania i współpracy całego pododdziału, który te zadania realizował. – dodał kursant z 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
W dwóch tegorocznych edycjach przygotowanego kursu COMBAT MEDIC – ratowników pola walki, udział wzięło niemalże 200 żołnierzy z różnych Brygad Obrony Terytorialnej z całego kraju. Sześciodniowe szkolenia zorganizowane przez CSWOT we współpracy z Gwardią Narodową Stanu Illinois realizowane były jednocześnie w 125 batalionie lekkiej piechoty w Lesznie oraz 112 batalionie lekkiej piechoty w Oświęcimiu.
„To są bardzo podobne warunki do tych panujących w rzeczywistości. Oczywiście, życie przynosi różne scenariusze i nie jesteśmy w stanie ich wyćwiczyć, ale możemy się do nich przygotować i temu służą te ćwiczenia jak to dzisiejsze. Wyglądało to bardzo dobrze i także bardzo dobrze oceniamy działanie polskich Terytorialsów.” – podsumował sierż. szt. Adam Palisoc instruktor z Gwardii Narodowej Stanu Illinois.
- Na żołnierzy od lat patrzę z podziwem za ich zdyscyplinowanie, odwagę i lojalność. Dziś miałem okazję przyglądać się ćwiczeniom medycyny pola walki, w których uczestniczą mundurowi ze 112 blp z Oświęcimia. Utwierdza mnie to w przekonaniu iż są to osoy na które w razie konieczności wszyscy możemy liczyć -podsumowuje Zastępca Burmistrza Trzebini Tomasz Żołądź.Zdjęcia udostępnił: por. Adam Trębacz
Informacja prasowa: przygotowana przez wojsko - 11MBOT w Krakowie20
Archiwum Aktualności