W dniu 1 lutego 2025 r., mija 81 lat od zakończonej sukcesem Akcji "KUTSCHERA". Obchody uroczystości odbyły się w Warszawie. Współorganizatorami byli Urząd do Spraw Kombatantów oraz Osób Represjonowanych oraz Społeczny Komitet Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionów "ZOŚKA" i "PARASOL".
Likwidację „kata Warszawy” przeprowadza Oddział Dywersji „Agat” Szarych Szeregów AK. Rozkaz zgładzenia Kutschery wydał dowódca Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej AK, płk August Emil Fieldorf „Nil”. W akcji bierze udział 12 osób: Bronisław Pietraszewicz „Lot”, Stanisław Huskowski „Ali”, Zdzisław Poradzki „Kruszynka”, Michał Issajewicz „Miś”, Bronisław Hellwig „Bruno”, Kazimierz Sott „Sokół”, Marian Senger „Cichy”, Zbigniew Gęsicki „Juno”, Henryk Humięcki „Olbrzym”, Maria Stypułkowska-Chojecka „Kama”, Elżbieta Dziębowska „Dewajtis”, Hanna Szarzyńska-Rewska „Hanka”. Operacja rozpoczyna się kilka minut po godz. 9:00 i jest przeprowadzona w rejonie skrzyżowania ul. Piusa XI i Alei Ujazdowskich oraz ul. Szopena. Akcja trwa 1 minutę i 40 sekund. Po raz pierwszy żołnierzom polskiego Podziemia udaje się zabić dygnitarza niemieckiego o tak wysokiej randze. Podczas akcji zostaje zabitych lub ranionych co najmniej kilku niemieckich policjantów i żołnierzy. Po początkowych represjach w odwecie za akcję (zamordowanie 10 zakładników), w połowie lutego 1944 r. Niemcy zaprzestają publicznych egzekucji w Warszawie.
Rok temu delegacja naszego Liceum brała udział w obchodach na terenie Warszawy 80 rocznicy akcji "KUTSCHERA". W tym roku, ze względu na uroczystości związane z przysięgą żołnierzy 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej na Rynku w Trzebini (przysięgę będzie składało kilku naszych uczniów) - nie mogliśmy wziąć w nich udziału, lecz nasze myśli były na Alejach Ujazdowskich.
Pamiętamy!
Aktualności
81 rocznica Akcji KUTSCHERA
Pamiętamy o ofiarach Holokaustu
27 stycznia br., młodzież z naszego liceum miała okazję uczestniczyć w uroczystości upamiętniającej ofiary Holokaustu. Spotkanie, poprowadzone przez Stowarzyszenie Kehila Trzebinia odbyło się na cmentarzu żydowskim.
102. urodziny ppłk Zbigniewa Rylskiego
23 stycznia 2025 r.: ppłk Zbigniew Rylski ps. "Brzoza", ostatni żyjący żołnierz Batalionu "Parasol", Ojciec Chrzestny sztandaru naszej placówki dydaktycznej, przyjaciel naszej szkoły obchodził swoje 102. urodziny.
Szacowny Jubilat w tym roku urodziny świętował w swoim mieszkaniu w Warszawie. W tak szczególnym dniu jak dzisiejszy, delegacja naszego Liceum udała się do Warszawy z prezentem oraz serdecznymi życzeniami dla Pana Pułkownika.
Pan Pułkownik Rylski otrzymał od nas wykonane na kamieniu zdjęcie naszych kadetów wraz z Panem Pułkownikiem z dnia nadania naszej szkole patrona, jakim został Batalion "PARASOL". Złożyliśmy ogrom życzeń zdrowia, radości oraz samych wspaniałych chwil.
Każde spotkanie z Panem Pułkownikiem to dla nas ogromne przeżycie oraz zaszczyt, a nasi kadeci mieli dzisiaj kolejną okazję, by porozmawiać z tak wspaniałym Człowiekiem.
Panie Pułkowniku, życzymy 200 lat w zdrowiu i samych radosnych chwil! Niech otwarty PARASOL zawsze będzie dla Pana stanowił ochronę i miejsce na chwile wytchnienia.2
Krok w dorosłość – studniówkowy bal
17 stycznia br., w restauracji Tiffany w Woli Filipowskiej 73 maturzystów z Liceum Ogólnokształcącego im. Batalionu "PARASOL" w Trzebini, wzięło udział balu maturalnym. Sala zgromadziła blisko 200 uczestników tego ważnego wydarzenia. Kreacje i stroje wieczorowe przyćmiewały swoim blaskiem. Zabawa trwała aż do rana.
Teraz już tylko matura i start w dorosłe życie...24
Testy do JWK
W dniu 16 stycznia 2025 r., na terenie Liceum Ogólnokształcącego w Trzebini im. Batalionu „PARASOL”, ośmiu kadetów z klas wojskowych 3 i 4, wzięło udział w testach sprawnościowych - jakie musi zaliczyć kandydat do służby w Jednostce Wojskowej Komandosów. Na naszych kadetów czekały następujące konkurencje:
- siady z leżenia tyłem w czasie 2 min,
- podciąganie siłowe na drążku wysokim,
- bieg wahadłowy 10x10,
- bieg na dystansie 3km,
które musieli wykonać nie tylko na najwyższą ocenę, ale też pokazać wolę walki o każde powtórzenie, wynik końcowy i swoją determinację.
Lubimy utrudniać podczas takich wyzwań, więc na testy zaprosiliśmy naszych przyjaciół z Zespołu Bojowego „C” Jednostki Wojskowej Komandosów – kultywującego bratnie tradycje Batalionu „PARASOL”. Operatorzy uważnie przyglądali się kadetom podczas wykonywania ćwiczeń.
Po zakończeniu konkurencji operatorzy omówili przebieg poszczególnych konkurencji oraz podsumowali całość testu. Na koniec kadetom przedstawili w jaki sposób można dołączyć w szeregi Jednostki. Nasi kadeci zebrali zasłużone pochwały za poważne podejście do testu sprawności.
Gratulujemy!3
Archiwum Aktualności