• Udział w uroczystości 80. rocznicy udanego zamachu na gen. SS Franza Kutscherę

• 1 lutego 2024 r., w Warszawie, odbyły się uroczystości 80. rocznicy udanego zamachu na kata Warszawy - gen. SS Franza Kutscherę. Wyrok śmierci wydany przez Państwo Podziemne wykonał 12 - osobowy oddział "Pegaz" który następnie przyjął nazwę "Parasol". Całość akcji była poprzedzona obserwacją oraz rozpoznaniem miejsca zamieszkania, zwyczajów oraz pracy Kutschery. Akcją dowodził Bronisław Pietraszewicz ps. Lot. Po skutecznym ataku na Kutscherę, Niemcy myśleli, że zamachu dokonał oddział komandosów bo nie wiedzieli, że istnieje w Polsce Państwo Podziemne i jest w stanie tak skutecznie działać.

Jako placówka, która dziedziczy tradycje "Parasola", nie mogło zabraknąć naszej delegacji wraz z pocztem sztandarowym naszego Liceum.

Uroczystości rozpoczęła msza św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Następnie delegacje udały się w rejon Alei Ujazdowskich 23/25, gdzie znajduje się obelisk upamiętniający miejsce zamachu na Franza Kutscherę. W uroczystościach wzięli udział kombatanci z Powstania Warszawskiego, m.in. ppłk. Zbigniew Rylski, Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa- Błońska, posłowie na Sejm RP oraz zaproszeni przestawiciele Wojsk Specjalnych w tym JWK, Agat, Grom. Nasza delegacja oddala honor żyjącym kombatantom oraz złożyła wieniec przed obeliskiem. Kolejnym miejscem była wizyta przed Szpitalem Praskim oraz na moście Śląsko-Dąbrowskim, gdzie "Juno" oraz "Sokół" skoczyli w nurt rzeki Wisły w swoją ostatnią drogę wycofując się z zamachu na Kutscherę.

Cześć i Chwała Bohaterom! Pamięć o nich nigdy nie zaginie!

• Współpraca z Jednostką Wojskową Komandosów

• Pragniemy poinformować, iż Liceum Ogólnokształcące w Trzebini im. Batalionu "PARASOL" zostało wpisane w roczny plan współpracy z organizacjami pozarządowymi i innymi partnerami społecznymi na rok 2024 przez Jednostkę Wojskową Komandosów.
            Współpraca polegać ma na wizytach żołnierzy JWK w naszej placówce z prezentacją służby w jednostce oraz z innych jednostkach Wojsk Specjalnych, wsparciu operatorów jednostki podczas organizowanego przez naszą szkołę Powiatowego Dnia Kadeta - poprzez wystawienie sprzętu użytkowanego przez żołnierzy jednostki oraz ewentualnego pokazu wyszkolenia.
            Jest to kontynuacja poprzednich wizyt komandosów w naszej szkole. Liczymy, iż takie cykliczne spotkania oraz rozmowy z żołnierzami JWK pozwolą zasiać w naszych kadetach zainteresowanie podjęciem służby w najstarszej jednostce specjalnej w Polsce.
            Zespół Bojowy "C" Jednostki Wojskowej Komandosów kultywuje tradycje żołnierzy Batalionu "PARASOL", który również jest patronem naszej placówki dydaktycznej.
            Żołnierze tego zespołu byli już u nas gośćmi, podczas ubiegłorocznego Powiatowego Dnia Kadeta z pokazem wyszkolenia psów bojowych Sekcji K9.

• Dzień Holocaustu

• W sobotę, 27 stycznia br., o godz. 11:00, przed bramą cmentarza żydowskiego w Trzebini - Stowarzyszenie Kehila zorganizowało spotkanie upamiętniające ofiary Holocaustu.
            Uczniowie naszej szkoły złożyli kamyk i zapalili znicz pod tablicami przy bramie cmentarza na znak pamięci o:
            - około 150. bezimiennych ofiarach z obozu, za torami w Trzebini, sprowadzonych z różnych krajów Europy, których próbowano odhumanizować, odebrać godność i zatrzeć po nich ślad,
            - o ponad 700. osobach pochodzenia żydowskiego, wywodzących się stąd i przesiedlonych z innych pobliskich miejscowości, którzy w czerwcu 1942 r. zostali wywiezieni do KL Auschwitz-Birkenau i zamordowani.

Uczniowie, jesteście niezawodni!

• Studniówka' 2024

• Uroczystość odbyła się 26 stycznia br., w restauracji Tiffany w Woli Filippwskiej. W studniówce' 2024 naszego Liceum, udział wzięło 55 uczniów.

• Lekcja historii o dowódcy Batalionu „PARASOL”, Adamie Borysie ps.”PŁUG” oraz wręczenie awansów kadetom naszego Liceum

• W dniu 25 stycznia 2024 r., w Liceum Ogólnokształcącym w Trzebini im. Batalionu "PARASOL", 50. kadetów otrzymało awanse na wyższe stopnie, które wręczyła Pani kpt. Agnieszka Kierepka – Hoła z WCR Oświęcim wraz z Panem Dyrektorem Markiem Kuchtą. Następnie 14. kadetów klas wojskowych naszego Liceum otrzymało certyfikaty potwierdzające ukończenie kursu z zakresu ratownictwa pola walki COMBAT LIFESAVER. Program kursu opierał się na standardach ratownictwa pola walki NATO. Podnoszenie wiedzy oraz uprawnień przez naszych kadetów jest dla nas priorytetem, gdyż to, czego nauczą się w Liceum w późniejszej służbie przyniesie im tylko same profity.
            W trakcie uroczystego wręczenia awansów kadetom wzięło udział jeszcze dwóch gości, którzy uważnie przyglądali się uroczystości. Byli to Pan Mariusz OLCZAK – Dyrektor Archiwum Akt Nowych w Warszawie oraz Grzegorz MUSIDLAK – Prezes Zgrupowania Historycznego Kompanii Witkowskiej, którzy przyjechali do nas z prezentacją książki o dowódcy Batalionu „PARASOL”, Adamie Borysie ps.”PŁUG”.
            Pan Mariusz OLCZAK zaprezentował, jak wyglądało szkolenie z zakresu samoobrony oraz strzelania harcerzy - późniejszych żołnierzy Batalionu „PARASOL”. Pan Dyrektor Olczak nawiązał, iż nasi kadeci szkolą się w skokach spadochronowych, jak kiedyś „Cichociemni”, którym był Adam Borys ps. Pług oraz szkolą się z samoobrony i wyszkolenia strzeleckiego, jak kiedyś żołnierze Batalionu „PARASOL” - przed wybuchem Powstania Warszawskiego.
            Takie porównanie oraz noszony przez naszych kadetów na ramieniu znak Batalionu „PARASOL” daje nam powód do dumy oraz nakazuje nie zapominać o poprzednikach, którzy powinni być wzorem do naśladowania, jeżeli chodzi o patriotyzm i miłość do naszego kraju.
            Dziękujemy za wizytę w naszej szkole tak Szacownym Gościom oraz za przeprowadzoną kolejną, żywą lekcję historii o naszym patronie.