•

Rekrutacja na rok szkolny 2024/2025 do klas wojskowych - Oddziałów Przygotowania Wojskowego

OPW - w oddziałach realizowane jest szkolenie z zakresu przygotowania wojskowego, w formie obowiązkowych zajęć edukacyjnych, a jego program określa rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 21 maja 2020 r. w sprawie szkolenia w oddziale przygotowania wojskowego Program realizowany jest przez szkołę, w części teoretycznej, oraz przez patronacką jednostkę wojskową, w części praktycznej. Szkolenie kończyć będzie 50-godzinny obóz szkoleniowy, przeprowadzany na początku ostatniego roku nauki.

Co ZYSKASZ w klasie wojskowej?
        Absolwenci szkół biorący udział w projekcie mogą liczyć na:

• odbycie skróconej służby przygotowawczej dla ochotników, kończącej się złożeniem przysięgi wojskowej i przeniesieniem do rezerwy (TYLKO 12 DNI!!!);
        • preferencje w trakcie naboru do Wojsk Obrony Terytorialnej oraz innych rodzajów służby wojskowej;
        • przyjęcie na studia wojskowe na preferencyjnych warunkach - dodatkowe punkty rankingowe w czasie rozmów kwalifikacyjnych;
        • stałe konsultacje (już w toku realizacji projektu) przedstawicieli wojskowych komend uzupełnień w zakresie przyjęcia do służby wojskowej oraz
        • wskazywania możliwości podjęcia służby adekwatnych do potrzeb Sił Zbrojnych i uwarunkowań kandydata
        • przywilej noszenia munduru wojskowego.

Przedmioty realizowane w zakresie rozszerzonym: geografia, wiedza o społeczeństwie, język angielski
        Przedmioty uzupełniające: przygotowanie wojskowe wiedza o służbach mundurowych, etyka służb mundurowych
        Przedmioty punktowane w postępowaniu rekrutacyjnym: język polski, matematyka, oraz dwa przedmioty wybrane: geografia, wos
        Zajęcia rozwijające zainteresowania: skoki spadochronowe, strzelectwo, kalistenika, ASG, SKS, kurs płetwonurka, samoobrona, basen, zajęcia językowe, zajęcia dziennikarskie.

COŚ WIĘCEJ?

Klasy wojskowe

W roku 2021 minęło 10 lat prowadzenia w Liceum Ogólnokształcącym w Trzebini klas służb mundurowych. Początkowo prowadzone były na podstawie innowacji pedagogicznych.

Od 2017 roku szkoła prowadzi klasy wojskowe w ramach projektów Ministerstwa Obrony Narodowej.

Pierwszy - Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe (CWKM), który został uruchomiony 1 września 2017 roku, będzie stopniowo wygaszany. Drugi, który rozpoczął się od roku szkolnego 2020/21, to Oddziały Przygotowania Wojskowego (OPW)

Klasy wojskowe wyposażają w wiedzę i umiejętności ułatwiające poruszanie się w tematyce funkcjonowania Wojska, Straży, Policji, Służby Więziennej, Służby Granicznej i Celnej. Zajęcia kształtują charakter, uczą samodyscypliny, wytrwałości i odpowiedzialności.
        W klasach wojskowych realizowane są przedmioty (w zależności od oddziału): „Etyka służb mundurowych”, „Przygotowanie wojskowe” (program MON), „Wiedza o Służbach Mundurowych”, bazujący na programach szkoleniowych rekomendowanych przez MON i MSWiA.
        Uczniowie tych klas mają przywilej noszenia munduru wojskowego.
        Noszący mundur zobowiązani są do przestrzegania Rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 29 lutego 2016 r. w sprawie zakazu używania munduru wojskowego lub jego części (Dz.U. z 2016 r. poz. 354).
        Istnieje możliwość wypożyczenia munduru na 4 lata.
        Klasy Wojskowe naszego Liceum funkcjonują na podstawie POROZUMIEŃ O WSPÓŁPRACY zawartych z:
        - 5 Batalionem Dowodzenia im. gen. broni Stanisława HALLERA w Krakowie
        - 6 Batalionem Dowodzenia im. gen. broni Józefa KUROPIESKI w Krakowie
        - 11 Małopolską Brygadą Wojsk Obrony Terytorialnej im. gen. brygady Leopolda OKULICKIEGO ps „Niedźwiadek”
        - Wojskowym Centrum Rekrutacji w Oświęcimiu
        - Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Chrzanowie
        - Komendą Powiatową Policji w Chrzanowie
        - Starostwem Powiatowym w Chrzanowie
        - Zakładem Karnym w Trzebini

Współpracujemy również z:
        - Biurem do Spraw „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” MON
        - Centralnym Wojewódzkim Centrum Rekrutacji w Krakowie
        - Służbą Medyczną „MALTA”

Należymy do elity klas wojskowych w Polsce!

Z roku na rok przybywa absolwentów, którzy swą przyszłość związali z wojskiem, odbyli służbę przygotowawczą, rozpoczęli służbę zawodową, czy też kontynuują naukę na uczelniach wojskowych.